To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #104,266 - 2/24/25 9:29 am | |
|---|---|
| Score: | 2,084 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pass |
| Test #104,265 - 2/24/25 8:56 am | |
|---|---|
| Score: | 59,134 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SP SSD PCIE_3 |
| Test #104,263 - 2/24/25 8:39 am | |
|---|---|
| Score: | 45,519 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PISSD |
| Test #104,259 - 2/24/25 6:32 am | |
|---|---|
| Score: | 1,148 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SDD_Test_rpi3 |
| Test #104,258 - 2/24/25 6:21 am | |
|---|---|
| Score: | 39,899 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SDD_Test |
| Test #104,256 - 2/24/25 3:39 am | |
|---|---|
| Score: | 542 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme (SU16G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SU16G |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | seagate ssd on rpi 5 |
| Test #104,251 - 2/24/25 1:16 am | |
|---|---|
| Score: | 753 |
| User: | Camgangrel |
| Brand: | Samsung SD EVO (GF8S5) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | Samsung GF8S5 |
| Class: | A1 C10 V10 U3 |
| Test #104,247 - 2/24/25 12:35 am | |
|---|---|
| Score: | 56,947 |
| User: | MMH |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 5 PCIE 3 |
| Test #104,243 - 2/23/25 9:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,834 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,242 - 2/23/25 8:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,520 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,240 - 2/23/25 6:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,627 |
| User: | ssd |
| Brand: | PNY SD Pro Elite (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | ssd |
| Test #104,239 - 2/23/25 5:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,998 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC401 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SKHynix SC401SATA256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | NVME SSD USB 3.0 on Pi 4 |
| Test #104,238 - 2/23/25 4:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,687 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #104,235 - 2/23/25 4:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 63,479 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Viper VP 4000 Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot ViperVP4000M2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | gommo |
| Test #104,231 - 2/23/25 2:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,392 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | KingSpec NE-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orangepi5plus-test-nvme256 |
| Test #104,229 - 2/23/25 2:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 56,088 |
| User: | rpi-data-first |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS10301TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi-data-first |
| Test #104,224 - 2/23/25 1:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,666 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB |
| Test #104,220 - 2/23/25 1:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,999 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (EC2QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EC2QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB |
| Test #104,215 - 2/23/25 11:28 am | |
|---|---|
| Score: | 40,794 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #104,214 - 2/23/25 11:01 am | |
|---|---|
| Score: | 36,991 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial pcie 3.0 |