To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #104,214 - 2/23/25 11:01 am | |
|---|---|
| Score: | 36,991 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial pcie 3.0 |
| Test #104,213 - 2/23/25 10:41 am | |
|---|---|
| Score: | 49,967 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD960EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 960 EVO |
| Test #104,211 - 2/23/25 9:13 am | |
|---|---|
| Score: | 1,462 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SC32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | raspi5-2 - w/ sandisk SD card |
| Test #104,210 - 2/23/25 7:26 am | |
|---|---|
| Score: | 10,017 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SKHynix BC501HFM256GDJTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme hp usb |
| Test #104,209 - 2/23/25 12:03 am | |
|---|---|
| Score: | 6,852 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team EX2 Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team T253E2512G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | TEAM group EX2 SSD 512GBx2 on wavlink 2port ssd adapter |
| Test #104,208 - 2/22/25 9:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,571 |
| User: | Shaymus |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Extreme 128GB on Rpi4b runninf Armbian 25.2.2 Bookworm server |
| Test #104,207 - 2/22/25 8:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 57,236 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-1342-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,204 - 2/22/25 7:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 49,186 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Raspberry Pi 5 with 1TB NVMe |
| Test #104,202 - 2/22/25 7:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 68,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,196 - 2/22/25 6:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 56,756 |
| User: | BlueLantern |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,194 - 2/22/25 5:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,043 |
| User: | BlueLantern |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400, Pi 4b (4GB), Feb 11 2025 Firmware. |
| Test #104,188 - 2/22/25 5:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,275 |
| User: | raspida |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi bookworm |
| Test #104,187 - 2/22/25 5:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,405 |
| User: | raspida |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SN32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SN32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk 32GB V30 Pi4 bookworm |
| Test #104,186 - 2/22/25 5:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 68,268 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | [B |
| Test #104,180 - 2/22/25 4:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,948 |
| User: | TGTF |
| Brand: | Patriot P210 Series |
| Board: | KPADLU3R10 |
| Device: | Patriot P210128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | N100_Patriot_P210_128GB |
| Test #104,179 - 2/22/25 4:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 54,827 |
| User: | source1 |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi5 4gb w/samsung nvme drive |
| Test #104,178 - 2/22/25 4:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,783 |
| User: | TJL |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Pro 2TB on Pimoroni PIM-669 NVMe Base for Raspberry Pi 5 PCIe-3 enabled |
| Test #104,177 - 2/22/25 4:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,236 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC MyPassport0740 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Wd HDD Esternal |
| Test #104,172 - 2/22/25 2:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 62,242 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD now with PCI3 |
| Test #104,171 - 2/22/25 2:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,329 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 800 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND800 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | LEGEND 800 |