To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #104,089 - 2/21/25 8:59 am | |
|---|---|
| Score: | 1,009 |
| User: | 6SPEEDlopez |
| Brand: | Silicon Power SD (SPCC) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | SP SPCC |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Pi Zer0 2 |
| Test #104,088 - 2/21/25 8:58 am | |
|---|---|
| Score: | 56,616 |
| User: | mcdis |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus PCIe 4 on Pi5 Pimoroni NMVEBase |
| Test #104,085 - 2/21/25 8:13 am | |
|---|---|
| Score: | 55,651 |
| User: | BlueLantern |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Using an Argon ONE V3 NVME case. |
| Test #104,081 - 2/21/25 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 852 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SC32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #104,079 - 2/21/25 7:26 am | |
|---|---|
| Score: | 29,458 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | WDC PCSN520SDAPNUW-256G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | opi5 on sn520 |
| Test #104,076 - 2/21/25 6:08 am | |
|---|---|
| Score: | 1,476 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung 00000 |
| Class: | C10 U1 |
| Test #104,075 - 2/21/25 6:03 am | |
|---|---|
| Score: | 39,277 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Lexar SSDNM6202TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange PI 5 plus + Lexor NM620 NVMe |
| Test #104,073 - 2/21/25 5:22 am | |
|---|---|
| Score: | 40,134 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KingSpec NX-2562230 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #104,072 - 2/21/25 5:02 am | |
|---|---|
| Score: | 55,051 |
| User: | K1KU715 |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB2242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec 1TB M.2 2242 NVMe SSD - Up to 3500 MB/s Read Speed, PCIe 3.0 SSD with 3D NAND Flash, Compatible with PC, Laptop and Desktop |
| Test #104,071 - 2/21/25 4:51 am | |
|---|---|
| Score: | 2,647 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD OEM (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston 00000 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | noori |
| Test #104,069 - 2/21/25 3:32 am | |
|---|---|
| Score: | 4,723 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme SDXC 128GB on Pi5 |
| Test #104,068 - 2/21/25 3:03 am | |
|---|---|
| Score: | 5,996 |
| User: | red_noise |
| Brand: | Kingston XS2000 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston XS2000 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingston SXS2000 connected via powered USB 3.0 Hub WS-UH3047 |
| Test #104,060 - 2/20/25 8:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,216 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lenovo ThinkPad M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Lenovo LENSE30256GMSP34MEAT3TA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #104,059 - 2/20/25 7:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,315 |
| User: | Matt761 |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Extreme 64gb |
| Test #104,058 - 2/20/25 4:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,054 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEI1J016GAL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Optane |
| Test #104,055 - 2/20/25 3:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,454 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEI1J016GAL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel optane M10 |
| Test #104,051 - 2/20/25 3:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,845 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas React (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A1 C10 V30 U1 |
| Test #104,049 - 2/20/25 2:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,829 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,047 - 2/20/25 2:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,519 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,040 - 2/20/25 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,319 |
| User: | Serhii |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi SSD (256GB NVMe) on Pi5 |