To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #103,909 - 2/17/25 7:10 am | |
|---|---|
| Score: | 55,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530NVMeWDC512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,908 - 2/17/25 7:05 am | |
|---|---|
| Score: | 49,173 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS512GNVMeKIOXIA512GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #103,907 - 2/17/25 6:52 am | |
|---|---|
| Score: | 52,643 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Cytron Makerdisk |
| Test #103,904 - 2/17/25 4:51 am | |
|---|---|
| Score: | 10,043 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-120 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #103,902 - 2/17/25 4:01 am | |
|---|---|
| Score: | 53,593 |
| User: | Buckeye |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black 500 iUnicker PCIe hat+ |
| Test #103,900 - 2/17/25 2:30 am | |
|---|---|
| Score: | 34,232 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung MZVLB256HBHQ-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM981a |
| Test #103,899 - 2/16/25 10:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,500 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SKHynix BC711HFM256GD3JX013N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 235GB Mnve drive from HP Probook 455 g9 |
| Test #103,895 - 2/16/25 8:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 57,137 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WB_BLACK |
| Test #103,891 - 2/16/25 8:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,637 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD_BLACK |
| Test #103,890 - 2/16/25 6:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,866 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung model: SSD 970 EVO Plus 500GB on Pi 5 using X1012 NVMe Shield |
| Test #103,888 - 2/16/25 5:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,250 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SL32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SL32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Sandisk 32GB SD card on Pi 4 |
| Test #103,887 - 2/16/25 4:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 54,572 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980PRO NVME on PCIe home-made adapter |
| Test #103,886 - 2/16/25 2:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,024 |
| User: | baggybawz |
| Brand: | Microsoft Azure Virtual Hard Disk |
| Device: | Microsoft VirtualDisk |
| Class: | Virtual |
| Note: | beelink_ser5_amd_5600u |
| Test #103,885 - 2/16/25 1:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,243 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | patriot p310 |
| Test #103,877 - 2/16/25 12:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 63,568 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test pcie3 |
| Test #103,875 - 2/16/25 10:42 am | |
|---|---|
| Score: | 429 |
| User: | scan |
| Brand: | PNY SD High Performance (SD16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY SD16G |
| Class: | C10 U1 |
| Test #103,874 - 2/16/25 7:09 am | |
|---|---|
| Score: | 40,802 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PROwithHeatsink1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 |
| Test #103,867 - 2/16/25 5:15 am | |
|---|---|
| Score: | 8,221 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X400 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SD8SN8U-128G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #103,864 - 2/16/25 4:24 am | |
|---|---|
| Score: | 47,473 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeTOSHIBA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #103,861 - 2/16/25 4:06 am | |
|---|---|
| Score: | 6,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo PST Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Buffalo SSD-PSTU3A |
| Class: | SSD (Portable) |