To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #102,204 - 1/21/25 5:48 am | |
|---|---|
| Score: | 2,343 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #102,202 - 1/21/25 5:32 am | |
|---|---|
| Score: | 39,639 |
| User: | mokuiper |
| Brand: | Micron 2400 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Micron 2400MTFDKBK512QFM |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 16gb |
| Test #102,201 - 1/21/25 5:24 am | |
|---|---|
| Score: | 32,718 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC401 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | SKHynix PC401NVMeSK512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Opi5+Hynix |
| Test #102,200 - 1/21/25 5:18 am | |
|---|---|
| Score: | 1,301 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SC64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Western Digital Mechanical HDD on Pi 4 using UGREEN SATA to USB adapter |
| Test #102,187 - 1/20/25 11:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,935 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kings Pi5b |
| Test #102,184 - 1/20/25 8:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,347 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDBNCE2500PNC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #102,180 - 1/20/25 4:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 56,665 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,179 - 1/20/25 4:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 531 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 300X |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar 00000 |
| Class: | C10 U1 |
| Test #102,176 - 1/20/25 4:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 56,700 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Phison (OEM) M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Phison PSELN128GA87MC0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | FreeNove |
| Test #102,169 - 1/20/25 2:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,380 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Evo |
| Test #102,162 - 1/20/25 1:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 703 |
| User: | rsoft |
| Brand: | Transcend (USDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend USDU1 |
| Class: | C10 V10 U1 |
| Note: | Transcend USDU1 uSD on Pi4B rev1.2 |
| Test #102,160 - 1/20/25 1:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,078 |
| User: | RogAlly |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDPCSN740SDDPTQD-512G-1002 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD PC SN740 |
| Test #102,159 - 1/20/25 12:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,877 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM790 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar SSDNM7901TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RaspberryPi 5 16GB |
| Test #102,156 - 1/20/25 11:43 am | |
|---|---|
| Score: | 1,476 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | samsung 32gb sd card on pi 5 |
| Test #102,155 - 1/20/25 11:30 am | |
|---|---|
| Score: | 1,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (AFGCE) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | SanDisk AFGCE |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #102,153 - 1/20/25 10:31 am | |
|---|---|
| Score: | 1,879 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Sandisk SD 64GB |
| Test #102,150 - 1/20/25 9:10 am | |
|---|---|
| Score: | 39,688 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | lsbnk |
| Test #102,149 - 1/20/25 9:00 am | |
|---|---|
| Score: | 67,205 |
| User: | Vacuum |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus M.2 Series with Geekworm X015 M.2 Hat |
| Test #102,147 - 1/20/25 2:45 am | |
|---|---|
| Score: | 48,821 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | second test |
| Test #102,140 - 1/19/25 7:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,538 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 evo ssd on pi 5 |