To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #89,708 - 6/20/24 3:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,878 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial 3.0 NVMe m.2 |
| Test #89,707 - 6/20/24 3:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,987 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd over sata-usb adapter2 |
| Test #89,705 - 6/20/24 3:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,038 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd over sata-usb adapter, usb 3.0 |
| Test #89,704 - 6/20/24 3:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,111 |
| User: | OlavAlexanderMjelde |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV2 M.2 NVMe Gen 4 SSD (2TB) on Pi 5 using Pimironi NVMe Base Duo for Raspberry Pi 5 |
| Test #89,703 - 6/20/24 2:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 60,934 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rocketgen3 |
| Test #89,700 - 6/20/24 2:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 56,959 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix Gold P31 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SHGP31-1000GM-2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #89,697 - 6/20/24 1:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 62,764 |
| User: | Far2Go |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent Rocket 4.0 2230, Geekworm X1003, PCIe=gen3 |
| Test #89,696 - 6/20/24 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 62,520 |
| User: | Far2Go |
| Brand: | Corsair MP600 Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600MINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 MINI 2230, Geekworm X1003, PCIe=gen3 |
| Test #89,694 - 6/20/24 1:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,154 |
| User: | MikeF |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix 256 2230 Pimeroni NVMe Base |
| Test #89,692 - 6/20/24 11:58 am | |
|---|---|
| Score: | 12,076 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Kingston SNVS250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 1 |
| Test #89,691 - 6/20/24 11:21 am | |
|---|---|
| Score: | 36,190 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO4TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Pro 4TB on Raspberry Pi 5 with Pimoroni PCIE BASE DUO |
| Test #89,689 - 6/20/24 11:17 am | |
|---|---|
| Score: | 39,308 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia G2 Pcie Gen 3 |
| Test #89,682 - 6/20/24 9:13 am | |
|---|---|
| Score: | 1,921 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (JD2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung JD2S5 |
| Class: | C10 V30 U3 |
| Note: | blub |
| Test #89,671 - 6/20/24 4:51 am | |
|---|---|
| Score: | 1,774 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EC1S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EC1S5 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #89,669 - 6/20/24 2:39 am | |
|---|---|
| Score: | 1,508 |
| User: | Petr |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SR32G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Extreme Pro on Rpi4 1200MHz |
| Test #89,668 - 6/20/24 1:52 am | |
|---|---|
| Score: | 1,773 |
| User: | Jonah |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC MyPassport25A0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | WD HDD from old Nextcloud Box via USB 3.0 on RP4 |
| Test #89,667 - 6/20/24 1:34 am | |
|---|---|
| Score: | 55,857 |
| User: | pinano |
| Brand: | Fikwot FN960 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FN9602TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Fikwot 960 on Pi 5 using Geekworm X1001 PCIe adapter |
| Test #89,666 - 6/19/24 11:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,292 |
| User: | yes |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | hdd500g |
| Test #89,665 - 6/19/24 8:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 415 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend (0000) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Transcend 0000 |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Seagate 4tb and WD 4TB into Sabrent usb hub on Pi4 |
| Test #89,663 - 6/19/24 6:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,043 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test 4 |