To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #88,576 - 6/4/24 10:49 am | |
|---|---|
| Score: | 46,987 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKNW512G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | with dtparam=pciex1_gen=3 |
| Test #88,572 - 6/4/24 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 58,822 |
| User: | Pinon |
| Brand: | Lexar NM790 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM7901TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,561 - 6/4/24 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 25,216 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cannot remember |
| Test #88,560 - 6/4/24 9:50 am | |
|---|---|
| Score: | 2,078 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #88,559 - 6/4/24 9:34 am | |
|---|---|
| Score: | 1,100 |
| User: | Kingpin |
| Brand: | Seagate Barracuda |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Seagate ST9250315AS |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | 250GB USB 3.0 HDD |
| Test #88,557 - 6/4/24 9:01 am | |
|---|---|
| Score: | 804 |
| User: | magbe08 |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q5) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung FD4Q5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Raspberry pi 3B (kernel 6.6.28) on modern Samsung SD |
| Test #88,556 - 6/4/24 8:52 am | |
|---|---|
| Score: | 861 |
| User: | Kingpin |
| Brand: | Netac SD (SDXXX) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Netac SD |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | PNY Elite 32GB U1 C10 |
| Test #88,555 - 6/4/24 8:32 am | |
|---|---|
| Score: | 52,879 |
| User: | robpio |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,554 - 6/4/24 8:30 am | |
|---|---|
| Score: | 50,648 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNT256GLSKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #88,553 - 6/4/24 8:18 am | |
|---|---|
| Score: | 402 |
| User: | magbe08 |
| Brand: | PNY SD High Performance (SD32G) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | PNY SD32G |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | Armbian 24.5.1 Noble with kernel 6.1.43 on old SD |
| Test #88,550 - 6/4/24 7:33 am | |
|---|---|
| Score: | 58,692 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000T500SSD5 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,545 - 6/4/24 7:10 am | |
|---|---|
| Score: | 13,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #88,544 - 6/4/24 6:52 am | |
|---|---|
| Score: | 52,684 |
| User: | SK Hynix |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM128GD3GX013N-SK |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #88,531 - 6/4/24 3:43 am | |
|---|---|
| Score: | 52,611 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS1T02KIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Test PCIe |
| Test #88,530 - 6/4/24 3:33 am | |
|---|---|
| Score: | 1,876 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #88,528 - 6/4/24 3:09 am | |
|---|---|
| Score: | 46,250 |
| User: | a1 |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | z1 |
| Test #88,515 - 6/4/24 1:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,543 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | pi5_sdcard |
| Test #88,512 - 6/4/24 1:24 am | |
|---|---|
| Score: | 2,324 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center SD OEM (EZSD1) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | MicroCenter EZSD1 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #88,510 - 6/4/24 1:17 am | |
|---|---|
| Score: | 35,307 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,508 - 6/3/24 11:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,113 |
| User: | L&M |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-256G-1001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Tiny nvme 52pi #N10 with W/D SN-530 256G New pi5 MX-Linux 23.3 libretto/// SSD W/D SN-530 $20 @ Amazon |