To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #81,225 - 3/8/24 10:52 am | |
|---|---|
| Score: | 946 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Momentus 2.5" HDD |
| Board: | C14CR01 |
| Device: | Samsung ST500LM012HN-M500MBB |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #81,224 - 3/8/24 10:45 am | |
|---|---|
| Score: | 1,817 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO Select (GD4QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung GD4QT |
| Class: | C10 U3 |
| Test #81,223 - 3/8/24 9:41 am | |
|---|---|
| Score: | 12,899 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Elecom ESD-EXS Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Elecom ESD-EXS |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #81,222 - 3/8/24 9:36 am | |
|---|---|
| Score: | 6,419 |
| User: | brandonschlack |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 with Argon EON Internal USB |
| Test #81,221 - 3/8/24 9:17 am | |
|---|---|
| Score: | 2,925 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston microSD 64GB pro gold on pi 3 |
| Test #81,215 - 3/8/24 8:05 am | |
|---|---|
| Score: | 1,421 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | samsung microsd |
| Test #81,211 - 3/8/24 4:41 am | |
|---|---|
| Score: | 7,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #81,209 - 3/8/24 1:28 am | |
|---|---|
| Score: | 10,812 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 btrfs |
| Test #81,207 - 3/7/24 11:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 33,408 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Netac NVMeSSD128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange pi 5 Netac NVMe |
| Test #81,206 - 3/7/24 7:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,379 |
| User: | sebek |
| Brand: | Crucial BX100 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Crucial CT250BX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial CT250BX100SSD1 on Orange Pi 5 |
| Test #81,204 - 3/7/24 6:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,367 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SN32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SN32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #81,202 - 3/7/24 5:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,433 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #81,201 - 3/7/24 4:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,725 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | first test |
| Test #81,200 - 3/7/24 3:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,741 |
| User: | mischung |
| Brand: | Transcend ESD200 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS120GESD240C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Transcend SSD on Pi 5 over USB3 |
| Test #81,195 - 3/7/24 1:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,607 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | 2st |
| Test #81,194 - 3/7/24 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,345 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk 128GB Extreme PRO USB 3.2 SSD Flash Drive on Pi 4b |
| Test #81,192 - 3/7/24 12:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,469 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC MyPassport2626 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | WD My Passport 2TB USB HDD (powered directly from Pi) on Pi 4b |
| Test #81,191 - 3/7/24 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,950 |
| User: | batman |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SANDISK 256GB A2 SD Card on Pi5 |
| Test #81,190 - 3/7/24 12:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,060 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk Ultra Fit 512GB Flash Drive on Pi 4b |
| Test #81,189 - 3/7/24 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 11,775 |
| User: | IDYLL |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | B365M DS3H |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 970 EVO i3 |