To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #81,189 - 3/7/24 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 11,775 |
| User: | IDYLL |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | B365M DS3H |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 970 EVO i3 |
| Test #81,188 - 3/7/24 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 24,541 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Intel SSDPEKNW512G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel 512 |
| Test #81,187 - 3/7/24 9:29 am | |
|---|---|
| Score: | 2,116 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SDABC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | MicroCenter SDABC |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #81,185 - 3/7/24 9:28 am | |
|---|---|
| Score: | 18,791 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #81,183 - 3/7/24 8:56 am | |
|---|---|
| Score: | 1,925 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #81,182 - 3/7/24 7:38 am | |
|---|---|
| Score: | 6,930 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team GX1 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Team T253X2256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #81,180 - 3/7/24 6:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,816 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Touch Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7Touch |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 Touch on Raspberry Pi 5 using USB |
| Test #81,179 - 3/7/24 6:00 am | |
|---|---|
| Score: | 12,853 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | test |
| Test #81,177 - 3/7/24 5:00 am | |
|---|---|
| Score: | 27,380 |
| User: | Zen Code |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 256 M.2 MZ-ALQ256B |
| Test #81,176 - 3/7/24 4:15 am | |
|---|---|
| Score: | 496 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme (SU64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SU64G |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | base sd |
| Test #81,174 - 3/7/24 2:44 am | |
|---|---|
| Score: | 1,451 |
| User: | mischung |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Samsung MicroSD on Pi 5 |
| Test #81,170 - 3/6/24 11:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,866 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified (Masked) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | RockChip ElectronicsCo.,Ltdcpu-map |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kona 512GB NVMe SSD |
| Test #81,160 - 3/6/24 10:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,536 |
| User: | glowingburrito |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Evo in UGREEN 2.5 Hard Drive Enclosure USB C 3.1 Gen 2 to SATA III |
| Test #81,156 - 3/6/24 9:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,032 |
| User: | glowingburrito |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme microSD UHS-I Card |
| Test #81,151 - 3/6/24 9:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,820 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC BlueSA510M.22280250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | k |
| Test #81,149 - 3/6/24 9:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Toshiba SA16G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #81,136 - 3/6/24 7:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,462 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #81,119 - 3/6/24 4:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,937 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #81,113 - 3/6/24 4:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,920 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X400 M.2 |
| Board: | HP t620 Thin Client Dual Core |
| Device: | SanDisk X400M.22280256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SanDisk X400 M.2 SSD on DietPi using HP t620 Thin Client |
| Test #81,109 - 3/6/24 3:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,995 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD green 240GB RPi 4 Argon ONE M.2 Case |