To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #81,097 - 3/6/24 2:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,392 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 Series |
| Test #81,092 - 3/6/24 1:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,624 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #81,090 - 3/6/24 1:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,304 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN730 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN730SDBQNTY-512G-1001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN730 512GB on Pimoroni NVMe adapter on PI5 with PCIE Gen 3 |
| Test #81,089 - 3/6/24 1:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,167 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 Series |
| Test #81,082 - 3/6/24 12:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 34,030 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Solidigm P44 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Solidigm SSDPFKKW512H7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SOLIDIGM P44 PRO - PIMORONI NVME BASE |
| Test #81,075 - 3/6/24 11:59 am | |
|---|---|
| Score: | 29,205 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #81,074 - 3/6/24 11:56 am | |
|---|---|
| Score: | 32,389 |
| User: | gs |
| Brand: | HP EX900 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | HP SSDEX900120GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | HP EX900 NVMe on Pi 4 using Pimoroni NVMe Base |
| Test #81,065 - 3/6/24 10:33 am | |
|---|---|
| Score: | 43,441 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #81,060 - 3/6/24 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 1,240 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.4 |
| Device: | PNY SD32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | OVERCLOCK |
| Test #81,058 - 3/6/24 9:49 am | |
|---|---|
| Score: | 2,667 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | inland 512 |
| Test #81,057 - 3/6/24 9:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,157 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210B-CG Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Realtek RTL9210B-CG |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Inland |
| Test #81,056 - 3/6/24 9:20 am | |
|---|---|
| Score: | 5,409 |
| User: | pepe11 |
| Brand: | Intel 535 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSC2BW120A4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSD530 Series 120GB |
| Test #81,052 - 3/6/24 7:55 am | |
|---|---|
| Score: | 5,885 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Radxa ZERO 3 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #81,047 - 3/6/24 7:21 am | |
|---|---|
| Score: | 11,500 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | test1003 |
| Test #81,043 - 3/6/24 6:59 am | |
|---|---|
| Score: | 6,934 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD-Green |
| Test #81,040 - 3/6/24 6:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,680 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial |
| Test #81,038 - 3/6/24 6:48 am | |
|---|---|
| Score: | 57,670 |
| User: | mike91390 |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS1030500GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PNY CS1030 500GB SSD on Raspberry Pi 5 using GeekPi(S2Pi) N04 Pcie |
| Test #81,035 - 3/6/24 6:39 am | |
|---|---|
| Score: | 1,727 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD256 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | test1001 |
| Test #81,027 - 3/6/24 5:57 am | |
|---|---|
| Score: | 3,009 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Transcend TS32GSSD370S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transcend SSD370S on Pi3B using SATA to USB adapter |
| Test #81,025 - 3/6/24 5:45 am | |
|---|---|
| Score: | 67,010 |
| User: | mike91390 |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 1TB on Raspberry Pi 5 using GeekPi(S2Pi) N04 Pcie |