To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #80,981 - 3/5/24 3:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 22,968 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | QEMU QEMUHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | ssd-r10 |
| Test #80,980 - 3/5/24 2:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 795 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Go USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SanDisk3.2Gen1 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SaDisk |
| Test #80,979 - 3/5/24 1:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,084 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD200 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Transcend TS120GESD240C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Transcend 120GB |
| Test #80,978 - 3/5/24 1:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,629 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD (SDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung SDU1 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | SD pny 64 GB |
| Test #80,977 - 3/5/24 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,387 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | pi5-1 |
| Test #80,976 - 3/5/24 12:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,986 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #80,974 - 3/5/24 12:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 948 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY SD128 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | SanDisk 512GB Ultra Fit Flash Drive on Pi 4b |
| Test #80,973 - 3/5/24 12:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,473 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD High Endurance (SH64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SH64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | 64GB Micro SD - SanDisk High Endurance Class 10 |
| Test #80,970 - 3/5/24 11:55 am | |
|---|---|
| Score: | 1,430 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | test1001 |
| Test #80,969 - 3/5/24 11:52 am | |
|---|---|
| Score: | 17,308 |
| User: | Romulan-C |
| Brand: | Intel Optane P1600X Series |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | Intel SSDPEK1A118GA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #80,968 - 3/5/24 11:38 am | |
|---|---|
| Score: | 3,642 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung ProPlus 128GB |
| Test #80,967 - 3/5/24 10:52 am | |
|---|---|
| Score: | 36,411 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | ArmSom RK3588 sige7 Board |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #80,964 - 3/5/24 10:35 am | |
|---|---|
| Score: | 902 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC16G) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 1.3 |
| Device: | SanDisk SC16G |
| Class: | A1 C10 |
| Note: | pi zero 1st gen using sd card |
| Test #80,961 - 3/5/24 10:07 am | |
|---|---|
| Score: | 5,226 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM841 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung MZNTD128HAGM-000 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #80,959 - 3/5/24 9:20 am | |
|---|---|
| Score: | 26,375 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ... |
| Test #80,957 - 3/5/24 9:09 am | |
|---|---|
| Score: | 26,690 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ... |
| Test #80,953 - 3/5/24 7:31 am | |
|---|---|
| Score: | 63,355 |
| User: | mike91390 |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS10301TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PNY CS1030 1TB SSD on Raspberry Pi 5 using Geekworm X1001 Pcie |
| Test #80,951 - 3/5/24 6:15 am | |
|---|---|
| Score: | 58,567 |
| User: | mike91390 |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac NV3000 SSD 250GB on Raspberry Pi 5 using GeekPi(S2Pi) N04 Pcie |
| Test #80,948 - 3/5/24 5:35 am | |
|---|---|
| Score: | 5,228 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | QEMU HARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | Samsung 860 QVO |
| Test #80,946 - 3/5/24 4:53 am | |
|---|---|
| Score: | 12,736 |
| User: | SamsungT7 |
| Brand: | Samsung T7 Shield Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7Shield |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7Shield USB SSD 2TB USB32 gen2 |