To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #80,836 - 3/3/24 8:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,196 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 960 pro , jmic |
| Test #80,835 - 3/3/24 7:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,090 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | sandisk usb 3.1 64gb on Pi 5 8Gb |
| Test #80,828 - 3/3/24 7:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,337 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Note: | bookworm 64 bit off kingston data traveller usb on raspberry pi 5 8gb |
| Test #80,825 - 3/3/24 6:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,272 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP EX900 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | HP SSDEX900250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | HPSSD |
| Test #80,824 - 3/3/24 5:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,847 |
| User: | mortal |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | NVME INland 250GB SSD |
| Test #80,822 - 3/3/24 5:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 967 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas React (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A1 C10 V30 U1 |
| Note: | pi3 |
| Test #80,821 - 3/3/24 4:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 34,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS512GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 2nd |
| Test #80,820 - 3/3/24 4:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,149 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS512GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 NVMe 1st |
| Test #80,819 - 3/3/24 3:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,999 |
| User: | W0GN |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter) |
| Test #80,812 - 3/3/24 1:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 573 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Lexar USD00 |
| Class: | C10 U1 |
| Test #80,811 - 3/3/24 10:53 am | |
|---|---|
| Score: | 12,328 |
| User: | EsyebanJifcote |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 970RVOPlus on external USB to NVME adapter w/ Jmicron chip |
| Test #80,807 - 3/3/24 8:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,053 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Integral V Series 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Integral VSeriesSATASSD120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Integral |
| Test #80,806 - 3/3/24 8:40 am | |
|---|---|
| Score: | 1,664 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | OPZ2W |
| Test #80,803 - 3/3/24 8:32 am | |
|---|---|
| Score: | 53,694 |
| User: | mike91390 |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 1TB on Raspberry Pi 5 using Geekworm X1001 Pcie |
| Test #80,802 - 3/3/24 8:24 am | |
|---|---|
| Score: | 1,514 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme |
| Test #80,801 - 3/3/24 8:10 am | |
|---|---|
| Score: | 12,423 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | smasung 860 evo 500gb vie usb connector on pi 5 8GB |
| Test #80,800 - 3/3/24 8:09 am | |
|---|---|
| Score: | 6,908 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3500G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #80,799 - 3/3/24 8:08 am | |
|---|---|
| Score: | 18,380 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | OrangePi5_debian_sardinha |
| Test #80,798 - 3/3/24 8:08 am | |
|---|---|
| Score: | 996 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | OPZ2W |
| Test #80,797 - 3/3/24 7:57 am | |
|---|---|
| Score: | 4,822 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WDGreen |