To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #80,896 - 3/4/24 10:26 am | |
|---|---|
| Score: | 13,257 |
| User: | CWL |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston NV2 500GB on Pi 5 using JESOT M.2 USB |
| Test #80,890 - 3/4/24 9:30 am | |
|---|---|
| Score: | 7,916 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Emtec X250 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Emtec X250256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #80,889 - 3/4/24 9:27 am | |
|---|---|
| Score: | 8,768 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingstone |
| Test #80,888 - 3/4/24 9:18 am | |
|---|---|
| Score: | 602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra (SL32G) |
| Board: | FriendlyElec NanoPi M4 |
| Device: | SanDisk SL32G |
| Class: | C0 |
| Test #80,885 - 3/4/24 9:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,838 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #80,884 - 3/4/24 9:03 am | |
|---|---|
| Score: | 2,033 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Transcend TS16GMSA370 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #80,876 - 3/4/24 7:03 am | |
|---|---|
| Score: | 47,661 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5-2 |
| Test #80,875 - 3/4/24 7:01 am | |
|---|---|
| Score: | 7,503 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS64GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #80,871 - 3/4/24 6:55 am | |
|---|---|
| Score: | 1,759 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Toshiba SA128 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | sd |
| Test #80,870 - 3/4/24 6:54 am | |
|---|---|
| Score: | 6,486 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Baititon M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Baititon BT58SSD07N |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #80,869 - 3/4/24 6:50 am | |
|---|---|
| Score: | 9,988 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM851 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZNTE256HMHP-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | satassd |
| Test #80,862 - 3/4/24 5:33 am | |
|---|---|
| Score: | 59,288 |
| User: | mike91390 |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS1030500GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PNY CS1030 500GB SSD on Raspberry Pi 5 using Geekworm X1001 Pcie |
| Test #80,860 - 3/4/24 5:24 am | |
|---|---|
| Score: | 646 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Toshiba SA32G |
| Class: | C10 U1 |
| Test #80,854 - 3/4/24 3:46 am | |
|---|---|
| Score: | 992 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SK32G) |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | SanDisk SK32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #80,850 - 3/4/24 3:25 am | |
|---|---|
| Score: | 58,985 |
| User: | mike91390 |
| Brand: | Emtec X300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Emtec X300 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | EMTEC X300 256 GB on Raspberry Pi 5 using Geekworm X1001 Pcie |
| Test #80,845 - 3/4/24 2:58 am | |
|---|---|
| Score: | 56,622 |
| User: | mike91390 |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 980 PRO 1TB on Raspberry Pi 5 using Geekworm X1001 Pcie |
| Test #80,842 - 3/4/24 2:27 am | |
|---|---|
| Score: | 18,987 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #80,841 - 3/4/24 2:25 am | |
|---|---|
| Score: | 38,226 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PCIe3.0 |
| Test #80,840 - 3/4/24 12:54 am | |
|---|---|
| Score: | 1,007 |
| User: | cardsd |
| Brand: | Toshiba SD (SA32G) |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Toshiba SA32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | sd_Caradcard |
| Test #80,839 - 3/3/24 8:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,558 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo 860 500Gb, sats - usb adapter, Pi5 8Gb |