To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #80,794 - 3/3/24 7:03 am | |
|---|---|
| Score: | 405 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hama SDHC (NCard) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Hama NCard |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | RPi4 Chinese SDCARD |
| Test #80,791 - 3/3/24 6:52 am | |
|---|---|
| Score: | 20,635 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified (Masked) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | RockChip ElectronicsCo.,Ltdcpu-map |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | nvme256 |
| Test #80,790 - 3/3/24 6:34 am | |
|---|---|
| Score: | 1,787 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (JC1S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung JC1S5 |
| Class: | C10 V10 U1 |
| Test #80,789 - 3/3/24 6:29 am | |
|---|---|
| Score: | 8,220 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Gigabyte GP-GSTFS31120GNTD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rp4 |
| Test #80,787 - 3/3/24 4:44 am | |
|---|---|
| Score: | 1,375 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SL16G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SL16G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #80,786 - 3/3/24 4:23 am | |
|---|---|
| Score: | 13,532 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850Evo 500GB on Startech USB312SAT3CB SATA to USB adapter |
| Test #80,780 - 3/3/24 3:32 am | |
|---|---|
| Score: | 781 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD OEM (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston 00000 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #80,777 - 3/3/24 3:21 am | |
|---|---|
| Score: | 1,097 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC16G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SC16G |
| Class: | A1 C10 |
| Note: | a1 on rpi3b+ |
| Test #80,774 - 3/3/24 3:04 am | |
|---|---|
| Score: | 1,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #80,772 - 3/3/24 2:58 am | |
|---|---|
| Score: | 44,259 |
| User: | mike91390 |
| Brand: | Fikwot FN501 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FN501Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | FIKWOT FN501 Pro 256GB on Raspberry Pi 5 using Geekworm X1001 Pcie |
| Test #80,769 - 3/3/24 2:46 am | |
|---|---|
| Score: | 1,106 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ST9160827AS |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #80,746 - 3/2/24 11:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,841 |
| User: | jangs |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston EECASE-300 on Pi 5 |
| Test #80,745 - 3/2/24 11:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,868 |
| User: | jangs |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston EECASE-300 |
| Test #80,738 - 3/2/24 10:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,570 |
| User: | voytec13 |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung EVO 960 on Raspberry Pi 5 (NVMe HAT bottom PCIe set to Gen 3) |
| Test #80,735 - 3/2/24 10:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,255 |
| User: | voytec13 |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung EVO 960 (NVMe to USB 3.0) Raspberry Pi 5 8GB |
| Test #80,729 - 3/2/24 9:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,478 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #80,716 - 3/2/24 8:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,217 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #80,697 - 3/2/24 5:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,748 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #80,690 - 3/2/24 4:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 748 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD OEM (USD00) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Lexar USD00 |
| Class: | C10 V10 U1 |
| Note: | Sony32 |
| Test #80,682 - 3/2/24 3:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,538 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsungMVME SSD on pi5 |