To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #80,682 - 3/2/24 3:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,538 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsungMVME SSD on pi5 |
| Test #80,678 - 3/2/24 3:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,270 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #80,677 - 3/2/24 3:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,126 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #80,674 - 3/2/24 2:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,366 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Seagate ST9500420ASG |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #80,659 - 3/2/24 1:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 999 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SDABC) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | MicroCenter SDABC |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #80,653 - 3/2/24 12:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,679 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | samsung USB 3.1 mini pen drive on raspberry Pi 4 4GB |
| Test #80,650 - 3/2/24 12:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,466 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SDABC) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | MicroCenter SDABC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | 64 gb sd card on |Pi 4 |
| Test #80,638 - 3/2/24 10:46 am | |
|---|---|
| Score: | 679 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Seagate ST9500420ASG |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | [ |
| Test #80,634 - 3/2/24 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 28,553 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #80,617 - 3/2/24 8:36 am | |
|---|---|
| Score: | 40,279 |
| User: | yes |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test33 |
| Test #80,611 - 3/2/24 8:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,622 |
| User: | ubuderix |
| Brand: | Silicon Power USB Flash Drive |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP PHD3.0Silicon-Power |
| Class: | USB Flash |
| Note: | ubuderix |
| Test #80,600 - 3/2/24 7:17 am | |
|---|---|
| Score: | 6,260 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Intenso portable SSD on Pi4 |
| Test #80,593 - 3/2/24 6:28 am | |
|---|---|
| Score: | 10,670 |
| User: | cheesebread |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #80,592 - 3/2/24 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 802 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend (USDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend USDU1 |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | UHS-1 SD Card |
| Test #80,591 - 3/2/24 6:24 am | |
|---|---|
| Score: | 10,687 |
| User: | cheesebread |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 5 using Sabrent SATA to USB adapter |
| Test #80,582 - 3/2/24 5:09 am | |
|---|---|
| Score: | 9,101 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-128-G2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | oc 1750 |
| Test #80,580 - 3/2/24 5:05 am | |
|---|---|
| Score: | 1,174 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SC16G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Kingston |
| Test #80,579 - 3/2/24 5:04 am | |
|---|---|
| Score: | 1,258 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Test #80,569 - 3/2/24 4:39 am | |
|---|---|
| Score: | 2,101 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba SA64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | KIOXIA EXCERIA 64G |
| Test #80,553 - 3/2/24 2:34 am | |
|---|---|
| Score: | 30,121 |
| User: | Yoo |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | QEMU QEMUQEMUUSBTablet |
| Class: | Virtual |
| Note: | unknown nvme on nuc |