To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #80,553 - 3/2/24 2:34 am | |
|---|---|
| Score: | 30,121 |
| User: | Yoo |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | QEMU QEMUQEMUUSBTablet |
| Class: | Virtual |
| Note: | unknown nvme on nuc |
| Test #80,552 - 3/2/24 2:28 am | |
|---|---|
| Score: | 33,108 |
| User: | yes |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM620 RPI5 |
| Test #80,547 - 3/2/24 1:49 am | |
|---|---|
| Score: | 696 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate BarraCuda Compute HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ST2000DM001-9YN164 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #80,526 - 3/1/24 11:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,725 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN206 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | EDILOCA EN206256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | d |
| Test #80,518 - 3/1/24 10:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,125 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.4 |
| Device: | Intel SSDSA2CW080G3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel 320 SSD on Pi 3 using Samsung SATA to USB adapter |
| Test #80,515 - 3/1/24 9:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,260 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #80,510 - 3/1/24 9:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 478 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA32G) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | Toshiba SA32G |
| Class: | C10 U1 |
| Test #80,508 - 3/1/24 8:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 1 |
| Test #80,496 - 3/1/24 7:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,370 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #80,486 - 3/1/24 6:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,946 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #80,480 - 3/1/24 5:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,253 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rPi5 Samsung 980 PRO |
| Test #80,462 - 3/1/24 3:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,856 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ST1000LM035-1RK172 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #80,461 - 3/1/24 3:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,845 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #80,456 - 3/1/24 2:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,334 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #80,454 - 3/1/24 2:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,906 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 |
| Test #80,450 - 3/1/24 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,046 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Union Memory Systems AM630 SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | UMIS RPJTJ128MEE1MWX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | King Union 128GB M.2 2242 Gaming PCIe NVMe |
| Test #80,448 - 3/1/24 1:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Scorpio 2.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WD3200BPVT-24JJ5T0 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #80,440 - 3/1/24 12:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,135 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Generic model: A3A564 size: 232.96 GiB eMMc |
| Test #80,437 - 3/1/24 12:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 946 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | A1 SD Card on RPI4B |
| Test #80,435 - 3/1/24 12:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 719 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Endurance (JE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | Samsung JE4S5 |
| Class: | C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung High Endurance 256GB on Pi 2 MicroSD |