To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #79,950 - 2/21/24 4:04 am | |
|---|---|
| Score: | 3,397 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 111 |
| Test #79,946 - 2/21/24 1:48 am | |
|---|---|
| Score: | 4,074 |
| User: | gielo |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB256HAHQ-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RaspberryPi5 8bg with nvme disk 256gb on usb3 |
| Test #79,945 - 2/21/24 12:32 am | |
|---|---|
| Score: | 13,302 |
| User: | sandmann0187 |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,944 - 2/20/24 11:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 756 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EB1QT) |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Samsung EB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Test #79,943 - 2/20/24 10:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,849 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Test #79,942 - 2/20/24 9:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,278 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SC128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SC128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | micro sd sandisk |
| Test #79,941 - 2/20/24 6:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 902 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Sandisk Pendrive 128GB on Orange Zero 3 |
| Test #79,938 - 2/20/24 3:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,385 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD High Endurance (SH32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SH32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | MD rpi 5 microsd |
| Test #79,937 - 2/20/24 1:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,477 |
| User: | SSK USB3.2 SSD Stick 128GB |
| Brand: | SSK Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SSK PortableSSD128GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #79,936 - 2/20/24 12:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,025 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SD32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Sandisk Ultra 32GB on Pi3+ |
| Test #79,934 - 2/20/24 12:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,120 |
| User: | CPP |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Sabrent SB-1342-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabernet SB-1342-512 on a Orange Pi 8GB |
| Test #79,933 - 2/20/24 12:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,318 |
| User: | HoldSquat |
| Brand: | AData Legend 740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND740 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Adata Legend 740 NVMe on Pi5 using UGREEN M.2 NVMe SSD Enclosure |
| Test #79,932 - 2/20/24 11:50 am | |
|---|---|
| Score: | 1,524 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (EC2QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EC2QT |
| Class: | C10 U3 |
| Test #79,931 - 2/20/24 11:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,388 |
| User: | Sebastian |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | 32GB SD Sandisk Extreme Pro on RPi 5 2.8Ghz |
| Test #79,929 - 2/20/24 7:21 am | |
|---|---|
| Score: | 492 |
| User: | Rob |
| Brand: | Kingston SD Digital (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SD32G |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Kingston 32GB Class 10 U1 Micro SD |
| Test #79,927 - 2/20/24 6:36 am | |
|---|---|
| Score: | 34,467 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba THNSN5512GPU7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #79,921 - 2/19/24 10:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,529 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #79,919 - 2/19/24 9:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,953 |
| User: | pmichaud |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YE4SD) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung YE4SD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung 256GB Pro Ultimate on RPi4 |
| Test #79,918 - 2/19/24 8:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,811 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | 900X5L |
| Device: | Samsung SSD970EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung M.2 2280 NVMe SSD |
| Test #79,916 - 2/19/24 7:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,008 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron Makerdisk |