To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #79,915 - 2/19/24 7:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,042 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | MSI B450M PRO-VDH Max |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Random SSD |
| Test #79,913 - 2/19/24 6:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,706 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #79,912 - 2/19/24 5:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,152 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Test #79,911 - 2/19/24 5:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,279 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #79,910 - 2/19/24 5:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,440 |
| User: | sandmann0187 |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #79,908 - 2/19/24 4:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,978 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Orange Pi 4 LTS |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | 16 Gb eMMC on Orange Pi 4 LTS 3 Gb RAM |
| Test #79,904 - 2/19/24 3:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 56,050 |
| User: | schoobs |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NX-5122280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingspec NX Series NVMe 512GB / Geekworm X1001 PCIe M.2 Tophat / Force PCIe3 / Active Cooler and 40mm Fan Attached to top of case. 2.8/900 Overclock. |
| Test #79,902 - 2/19/24 2:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,240 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #79,901 - 2/19/24 2:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac SD (SDXXX) |
| Board: | Orange Pi 4 LTS |
| Device: | Netac SD16G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Unknown microsd on Orange Pi 4 LTS 3 Gb RAM |
| Test #79,899 - 2/19/24 2:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,512 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC Green2.5240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digital 240GB Green ssd on pi 4 using sabrent sata to usb hdd enclosure clear |
| Test #79,898 - 2/19/24 1:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 440 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme (SU08G) |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | SanDisk SU08G |
| Class: | C4 |
| Note: | orange pi zero 3 |
| Test #79,897 - 2/19/24 1:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,804 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | P4 USB3 SSD[D |
| Test #79,893 - 2/19/24 12:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,230 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT2000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial 2.5 SSD in Oyen Digital enclosure, via USB3, Pi4 4GB |
| Test #79,888 - 2/19/24 11:59 am | |
|---|---|
| Score: | 6,523 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #79,887 - 2/19/24 11:56 am | |
|---|---|
| Score: | 1,355 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #79,886 - 2/19/24 11:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,207 |
| User: | mypi |
| Brand: | Samsung SD EVO (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung 00000 |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | j |
| Test #79,883 - 2/19/24 11:29 am | |
|---|---|
| Score: | 55,608 |
| User: | zumbi |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SMASUNG 980PRO on Pi 5 8GB using Pineberry Pi HatDrive bottom |
| Test #79,876 - 2/19/24 8:29 am | |
|---|---|
| Score: | 30,061 |
| User: | PlutoLab7 |
| Brand: | SKHynix Platinum P41 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | SKHynix SHPP41-500GM |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 Ubuntu 22.04 M.2 SSD FOR YouTube |
| Test #79,868 - 2/19/24 5:51 am | |
|---|---|
| Score: | 1,694 |
| User: | sfy |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC200) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SC200 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk Ultra XCI A1 200 GB |
| Test #79,867 - 2/19/24 4:29 am | |
|---|---|
| Score: | 1,962 |
| User: | sfy |
| Brand: | Samsung SD EVO (GF8S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung GF8S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung EVO Select XCI A2 512 GB |