To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #79,867 - 2/19/24 4:29 am | |
|---|---|
| Score: | 1,962 |
| User: | sfy |
| Brand: | Samsung SD EVO (GF8S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung GF8S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung EVO Select XCI A2 512 GB |
| Test #79,866 - 2/19/24 4:27 am | |
|---|---|
| Score: | 1,317 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | test |
| Test #79,863 - 2/19/24 2:24 am | |
|---|---|
| Score: | 1,223 |
| User: | pmichaud |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (GB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung GB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Samsung GB1QT on Pi4 |
| Test #79,862 - 2/19/24 2:24 am | |
|---|---|
| Score: | 12,333 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSK PortableSSD128GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #79,861 - 2/19/24 2:23 am | |
|---|---|
| Score: | 10,742 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #79,860 - 2/19/24 2:11 am | |
|---|---|
| Score: | 6,244 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Intel SSDSA2BW160G3L |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel model: SS DSA2BW160G3L fe2014 |
| Test #79,859 - 2/19/24 2:03 am | |
|---|---|
| Score: | 740 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra (SL08G) |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SanDisk SL08G |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | blah |
| Test #79,858 - 2/19/24 1:29 am | |
|---|---|
| Score: | 1,996 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Evo Plus 128GB SD Card on Raspberry Pi 5 |
| Test #79,857 - 2/19/24 1:24 am | |
|---|---|
| Score: | 1,918 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk SD Card |
| Test #79,856 - 2/19/24 12:40 am | |
|---|---|
| Score: | 6,129 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | usb ssd |
| Test #79,855 - 2/18/24 9:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,506 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung MZVL2256HCHQ-00B00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #79,852 - 2/18/24 8:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,663 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate GameDrive PS4 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Seagate PS4GameDrive |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Segate 2TB on Pi 4 using USB A to Mirco B |
| Test #79,851 - 2/18/24 8:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,126 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #79,850 - 2/18/24 8:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,459 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas React (ASTC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston ASTC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | sd1 |
| Test #79,849 - 2/18/24 6:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,891 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro (SP64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP64G |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | Testing |
| Test #79,848 - 2/18/24 6:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,946 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,847 - 2/18/24 6:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,306 |
| User: | puro |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD green with amazon USB adapter |
| Test #79,845 - 2/18/24 5:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,994 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SC300BSATA512GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #79,843 - 2/18/24 4:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,944 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,842 - 2/18/24 4:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 615 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SD Premier |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SD |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | SSD nwm |