To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #79,435 - 2/13/24 6:36 am | |
|---|---|
| Score: | 17,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle Cloud Storage |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Oracle |
| Class: | Virtual |
| Test #79,432 - 2/13/24 6:20 am | |
|---|---|
| Score: | 1,607 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Toshiba SA32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | 20240213 |
| Test #79,431 - 2/13/24 5:29 am | |
|---|---|
| Score: | 1,890 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Pi5 with extreme pro 64Gb |
| Test #79,417 - 2/13/24 2:59 am | |
|---|---|
| Score: | 367 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme (SU16G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SU16G |
| Class: | C4 |
| Note: | SanDiskSU16G2Date2011Class4 |
| Test #79,405 - 2/13/24 2:32 am | |
|---|---|
| Score: | 13,231 |
| User: | computerdoc |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | RPi 5B Teamgroup 1TB NVME mounted on a USB hat |
| Test #79,403 - 2/13/24 2:21 am | |
|---|---|
| Score: | 3,578 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle VirtualBox Virtual Hard Disk |
| Board: | Oracle VirtualBox |
| Device: | VirtualBox VBOXHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | VirtHDD on VBOX_x86 |
| Test #79,402 - 2/13/24 1:40 am | |
|---|---|
| Score: | 798 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #79,401 - 2/13/24 1:25 am | |
|---|---|
| Score: | 1,692 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme (SE16G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SE16G |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | micro-SD RPi5 Rasbian 64 full |
| Test #79,400 - 2/13/24 1:12 am | |
|---|---|
| Score: | 9,721 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Elecom ESD-EPK Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Elecom ESD-EPK |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #79,399 - 2/13/24 1:12 am | |
|---|---|
| Score: | 936 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | San32 150 |
| Test #79,394 - 2/12/24 11:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,022 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN760 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | EDILOCA EN7601TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Ediloca EN760 SSD 1TB PCIe Gen4x4 NVMe M.2 2280 |
| Test #79,393 - 2/12/24 11:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,480 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung EVOPlus on PI 4B Argon Nvme |
| Test #79,392 - 2/12/24 11:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 951 |
| User: | selam |
| Brand: | SanDisk SD Ultra (SL128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SL128 |
| Class: | C10 |
| Note: | selam |
| Test #79,389 - 2/12/24 10:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,631 |
| User: | Fabrice |
| Brand: | TCSUNBOW X3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | TCSUNBOW X360GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | TCSUNBOW 60Go SSD on Pi4 using Posugear JMS567/578 Sata To USB3.0 Crystal Case - quirks tip |
| Test #79,387 - 2/12/24 7:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,584 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro NVMe on Pi5 8GB Geekworm X1002 (Overclock 2700, PCIe Gen3) |
| Test #79,385 - 2/12/24 7:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,256 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Ramsta S800 2.5" SSD |
| Board: | Intel |
| Device: | Ramsta SSD512GBS800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,384 - 2/12/24 7:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro NVMe on Pi5 8GB Geekworm X1002 |
| Test #79,382 - 2/12/24 4:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,449 |
| User: | km |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Plextor PX-256M5Pro |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Plextor PX-256M5Pro on Raspberry Pi 4b using Mediasonic HDM-U31C USB 3.1 to SATA adapter T3 |
| Test #79,376 - 2/12/24 4:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,034 |
| User: | km |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Plextor PX-256M5Pro |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Plextor PX-256M5Pro on Raspberry Pi 5 using Mediasonic HDM-U31C USB 3.1 to SATA adapter T2 |
| Test #79,375 - 2/12/24 4:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,036 |
| User: | km |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Plextor PX-256M5Pro |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Plextor PX-256M5Pro on Raspberry Pi 5 using Mediasonic HDM-U31C USB 3.1 to SATA adapter T1 |