To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #79,309 - 2/11/24 6:52 am | |
|---|---|
| Score: | 50,760 |
| User: | goosey |
| Brand: | Gigabyte G325E Gen3 2500E |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Gigabyte G325E500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Gigabyte Gen3 2500E 500GB NVMe Pi5 |
| Test #79,307 - 2/11/24 6:09 am | |
|---|---|
| Score: | 1,388 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | pi4nas |
| Test #79,306 - 2/11/24 5:46 am | |
|---|---|
| Score: | 1,312 |
| User: | sd |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | sd |
| Test #79,305 - 2/11/24 5:18 am | |
|---|---|
| Score: | 12,192 |
| User: | haveorc |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB512HAJQ-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | HP NVME in Orico NVME-USB3 adapter |
| Test #79,304 - 2/11/24 4:12 am | |
|---|---|
| Score: | 5,907 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #79,303 - 2/11/24 2:58 am | |
|---|---|
| Score: | 12,646 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS1031 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS1031256GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RP5-1 |
| Test #79,299 - 2/10/24 9:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,858 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,298 - 2/10/24 8:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,799 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 850 Lite |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND850LITE |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #79,296 - 2/10/24 6:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,660 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ST2000LM007-1R8174 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | [A[B |
| Test #79,295 - 2/10/24 5:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,783 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #79,294 - 2/10/24 2:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 30,187 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT2000T500SSD5 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nve |
| Test #79,291 - 2/10/24 1:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,166 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra (SL32G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SL32G |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | test7 |
| Test #79,289 - 2/10/24 11:37 am | |
|---|---|
| Score: | 15,428 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #79,288 - 2/10/24 11:30 am | |
|---|---|
| Score: | 1,237 |
| User: | JackTheFlap |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Sandisk MicroSD V30 U3 64GB |
| Test #79,287 - 2/10/24 11:18 am | |
|---|---|
| Score: | 3,485 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (SLD12) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Foresee SLD12 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Foresee 128G on Pi 4 using sd adapter |
| Test #79,286 - 2/10/24 11:07 am | |
|---|---|
| Score: | 1,327 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | C10 V10 U1 |
| Note: | SD Card |
| Test #79,285 - 2/10/24 10:46 am | |
|---|---|
| Score: | 996 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend (USDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Transcend USDU1 |
| Class: | A1 C10 V10 U3 |
| Note: | SD on Pi 3+ |
| Test #79,283 - 2/10/24 10:03 am | |
|---|---|
| Score: | 43,207 |
| User: | JackTheFlap |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Saberent Rocket NVMe 4.0 M.2 2230 SSD on Pi 5 using Pineberry Pi HatDrive! Top & dtparam=pciex1_gen=3 |
| Test #79,279 - 2/10/24 9:38 am | |
|---|---|
| Score: | 29,384 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NVME |
| Test #79,277 - 2/10/24 9:31 am | |
|---|---|
| Score: | 12,816 |
| User: | duke |
| Brand: | Unidentified ASMedia mSATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | ASMedia 2115 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | adata ssd |