To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #79,276 - 2/10/24 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 1,031 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SC128) |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | SanDisk SC128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #79,275 - 2/10/24 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 13,596 |
| User: | Roelof |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 ssd on Pi 5 |
| Test #79,274 - 2/10/24 8:56 am | |
|---|---|
| Score: | 7,883 |
| User: | Roelof |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | samsung T5 on Pi 5 |
| Test #79,273 - 2/10/24 7:11 am | |
|---|---|
| Score: | 12,605 |
| User: | Gribens |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus NVMe 500 gb on pi 5 using Startech Sata to USB adapter |
| Test #79,272 - 2/10/24 7:09 am | |
|---|---|
| Score: | 12,346 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus 5NVMe 500 gb on pi 5 using Startech Sata to USB adapter |
| Test #79,271 - 2/10/24 6:53 am | |
|---|---|
| Score: | 29,372 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | WDC PCSN740SDDPTQE-2T00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD PC SN740 on Orange Pi 5 Plus using NVME M.2 port |
| Test #79,269 - 2/10/24 5:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Orangepi zero 3 with cheap ssd |
| Test #79,268 - 2/10/24 4:22 am | |
|---|---|
| Score: | 12,484 |
| User: | haveorc |
| Brand: | Intel DC S3610 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDSC2BX200G4R |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSD S3610 on Pi 5 |
| Test #79,267 - 2/10/24 2:46 am | |
|---|---|
| Score: | 48,748 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P310 M.2 PPCIe Gen3 on Pi 5 using Pimoroni NVME Base |
| Test #79,263 - 2/10/24 2:28 am | |
|---|---|
| Score: | 12,796 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,262 - 2/10/24 1:46 am | |
|---|---|
| Score: | 1,766 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | NM10 |
| Device: | SanDisk SSDP4SLC16GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,261 - 2/10/24 1:25 am | |
|---|---|
| Score: | 595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend (USDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Transcend USDU1 |
| Class: | C10 V10 U1 |
| Test #79,260 - 2/10/24 1:05 am | |
|---|---|
| Score: | 66,443 |
| User: | gumka |
| Brand: | Kingston HyperX Fury RGB |
| Board: | PRIME B660M-A D4 |
| Device: | Kingston SFYRS1000G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston Fury m.2 NVMe 1TB Renegade 960 1024 on ASUS PRIME B660M-A D4-CSM |
| Test #79,259 - 2/10/24 12:52 am | |
|---|---|
| Score: | 597 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD High Performance (SD16G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD16G |
| Class: | C10 U1 |
| Test #79,258 - 2/10/24 12:19 am | |
|---|---|
| Score: | 21,864 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | WDC WDS100T2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #79,256 - 2/9/24 9:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,123 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | WD black on pi4 USB |
| Test #79,255 - 2/9/24 8:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 57,719 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | 10RRS1QG00 |
| Device: | Samsung MZVLB256HAHQ-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #79,254 - 2/9/24 8:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,171 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #79,253 - 2/9/24 7:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,540 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Lexar SSDNS100512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 512GB SSD via USB |
| Test #79,252 - 2/9/24 6:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,782 |
| User: | Gnitset |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |