To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #79,035 - 2/6/24 7:52 am | |
|---|---|
| Score: | 918 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SM32G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SM32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk32GB SD |
| Test #79,032 - 2/6/24 7:25 am | |
|---|---|
| Score: | 29,434 |
| User: | Greg |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZAL4256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 256GB NVME on RPi5 |
| Test #79,031 - 2/6/24 7:16 am | |
|---|---|
| Score: | 1,610 |
| User: | Samsung 980 PRO |
| Brand: | Samsung SD EVO (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung 00000 |
| Class: | C10 U1 |
| Test #79,028 - 2/6/24 3:07 am | |
|---|---|
| Score: | 5,195 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Flash Fit |
| Test #79,024 - 2/6/24 12:48 am | |
|---|---|
| Score: | 58,384 |
| User: | Mcooper |
| Brand: | Lexar NM790 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM7902TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 NVMe |
| Test #79,023 - 2/6/24 12:47 am | |
|---|---|
| Score: | 1,414 |
| User: | flyingk |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SC64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk Ultra A1 Class 10 64GB on Pi 4 Rev 1.2 |
| Test #79,021 - 2/6/24 12:29 am | |
|---|---|
| Score: | 1,011 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SabDisk Ultra Fit |
| Test #79,020 - 2/5/24 7:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,784 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk Ultra |
| Test #79,018 - 2/5/24 5:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 749 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac SD (SDXXX) |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | Netac SD16G |
| Class: | C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk model: SD16G |
| Test #79,016 - 2/5/24 4:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,999 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Inland 1TB NVME |
| Test #79,012 - 2/5/24 2:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,373 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi5 t5 |
| Test #79,011 - 2/5/24 1:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,764 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,010 - 2/5/24 11:47 am | |
|---|---|
| Score: | 5,190 |
| User: | coolbikerdad |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX 250Gb on Pi 5 using USB 3 |
| Test #79,008 - 2/5/24 10:47 am | |
|---|---|
| Score: | 553 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EB1QT) |
| Board: | Pine64 Pine64+ |
| Device: | Samsung EB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | pine a64 test low sd-card |
| Test #79,006 - 2/5/24 10:33 am | |
|---|---|
| Score: | 982 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD16G) |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | PNY SD16G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | test pi2 |
| Test #79,002 - 2/5/24 9:21 am | |
|---|---|
| Score: | 11,618 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Touch Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7Touch |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | usb 3.0 samsung t7 touch 2tb |
| Test #79,000 - 2/5/24 9:02 am | |
|---|---|
| Score: | 5,669 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM830 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung MZMPC032HBCD-000D1 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | msata samsung evo 850 |
| Test #78,999 - 2/5/24 8:47 am | |
|---|---|
| Score: | 31,450 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,993 - 2/5/24 7:09 am | |
|---|---|
| Score: | 8,718 |
| User: | MCooper |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS64GMTS952T |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | pi4 USB M.2 Sata |
| Test #78,991 - 2/5/24 7:07 am | |
|---|---|
| Score: | 51,696 |
| User: | Mcooper |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi 5 PCIe v3 |