To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #79,067 - 2/6/24 9:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,047 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Inland 1TB Blue |
| Test #79,065 - 2/6/24 6:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,207 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Turing Machines RK1 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | tp03 1TB nvme |
| Test #79,064 - 2/6/24 6:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,402 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Turing Machines RK1 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | tp01 500GB nvme |
| Test #79,063 - 2/6/24 6:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,449 |
| User: | sudo888 |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk UltraII960GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sudo888 |
| Test #79,061 - 2/6/24 5:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,230 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #79,059 - 2/6/24 4:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,289 |
| User: | dano75 |
| Brand: | Kingston SD Digital (SD32G) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Lexar SD32G |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | OrangePi5 Kingston MicroSD |
| Test #79,058 - 2/6/24 4:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,201 |
| User: | CSB |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SC16G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk 16GB |
| Test #79,056 - 2/6/24 3:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,367 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM RBU-SNS M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston RBUSNS8180DS3256GJ |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #79,055 - 2/6/24 3:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,378 |
| User: | Darkfiire |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Darkfiire |
| Test #79,054 - 2/6/24 3:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,760 |
| User: | BubblesTheFish |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNS100256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Lexar 256 GB SSD on Pi5 |
| Test #79,053 - 2/6/24 3:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,060 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 7600p Pro SSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKF128G7H |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Intel SSD 600P Series on Pi 5 using PIMO NVMe BASE Adapter |
| Test #79,047 - 2/6/24 2:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,205 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD400) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD400 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Samsung SD card 400gb |
| Test #79,046 - 2/6/24 1:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,049 |
| User: | OCZ Vector 180 |
| Brand: | OCZ Vector Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | OCZ VECTOR180 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,045 - 2/6/24 1:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,116 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Kingston MicroSD (100M/S) on Pi5 |
| Test #79,044 - 2/6/24 12:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,763 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | #Samsung Pro Ultimate Micro SD on Pi 4 |
| Test #79,043 - 2/6/24 11:50 am | |
|---|---|
| Score: | 25,978 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO mSATA |
| Board: | 2306CTO |
| Device: | Samsung SSD850EVOmSATA120GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Samsung SATA SSD on X230 |
| Test #79,042 - 2/6/24 11:21 am | |
|---|---|
| Score: | 56,965 |
| User: | caiodelgadonew |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PineberryPI NVMe BASE on Pi 5 with Crucial P3 at PCIe Gen 3 |
| Test #79,041 - 2/6/24 10:55 am | |
|---|---|
| Score: | 1,297 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SC32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk SD Card using Pi 5 embedded Reader |
| Test #79,039 - 2/6/24 9:31 am | |
|---|---|
| Score: | 1,974 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk-SR256-SD Speed Test |
| Test #79,038 - 2/6/24 9:28 am | |
|---|---|
| Score: | 38,754 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |