To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #78,673 - 1/30/24 10:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,234 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC801 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | SKHynix PC801HFS256GEJ9X101N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Hynix 256GB |
| Test #78,672 - 1/30/24 10:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,376 |
| User: | teotwawk |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD512) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD512 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Sandisk Ultra 512GB on RPi 5 |
| Test #78,670 - 1/30/24 6:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,021 |
| User: | Srmacmu |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | samsung ssd980 |
| Test #78,669 - 1/30/24 4:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,710 |
| User: | Spanky |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Adata XPG SX8200 Pro 512GB on Pi5 using Orico M.2 to USB-C adapter |
| Test #78,668 - 1/30/24 4:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,301 |
| User: | jsoques |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | HP EliteDesk 705 G4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | HP EliteDesk 705 G4 AMD Ryzen 5 PRO 2400G with Radeon Vega Graphics Samsung 970 EVO Plus 2TB |
| Test #78,667 - 1/30/24 3:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,609 |
| User: | jsoques |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePI5 with an unknown nmve SSD |
| Test #78,665 - 1/30/24 1:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,108 |
| User: | spiceyux |
| Brand: | Crucial BX100 Series |
| Board: | Macmini5,1 |
| Device: | Crucial CT500BX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #78,664 - 1/30/24 12:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 520 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra (SL64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SL64G |
| Class: | C10 |
| Note: | testdd |
| Test #78,663 - 1/30/24 11:37 am | |
|---|---|
| Score: | 6,919 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDSA2M080G2GC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | intel 80gb SSD via usb adapter |
| Test #78,662 - 1/30/24 10:57 am | |
|---|---|
| Score: | 1,453 |
| User: | DAST |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SK32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SK32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | SanDisk SD Card |
| Test #78,661 - 1/30/24 10:09 am | |
|---|---|
| Score: | 3,603 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsun Pro Plus 128GB Pi 5 |
| Test #78,658 - 1/30/24 9:42 am | |
|---|---|
| Score: | 13,817 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #78,657 - 1/30/24 9:19 am | |
|---|---|
| Score: | 2,031 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Pro Plus with Rpi 5 |
| Test #78,656 - 1/30/24 8:46 am | |
|---|---|
| Score: | 8,784 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | steve-test2 |
| Test #78,654 - 1/30/24 8:41 am | |
|---|---|
| Score: | 42,628 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 256GB on Pimoroni NVMe Base B3 |
| Test #78,652 - 1/30/24 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 6,607 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Tcell 4k-fire 512GB USB adapter |
| Test #78,651 - 1/30/24 8:13 am | |
|---|---|
| Score: | 1,227 |
| User: | forest |
| Brand: | Micro Center SD OEM (CBADS) |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | MicroCenter CBADS |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | orange pi 2 |
| Test #78,650 - 1/30/24 8:11 am | |
|---|---|
| Score: | 4,701 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green with HAT |
| Test #78,647 - 1/30/24 7:20 am | |
|---|---|
| Score: | 31,184 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM6201TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM620 |
| Test #78,645 - 1/30/24 6:31 am | |
|---|---|
| Score: | 446 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Cheapo old 4GB SD card |