To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #78,705 - 1/31/24 12:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,367 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EC1S5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung EC1S5 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | SD-card |
| Test #78,704 - 1/31/24 12:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,145 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend nvme |
| Test #78,703 - 1/31/24 11:49 am | |
|---|---|
| Score: | 38,690 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Lexar SSDNM6202TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM620 on Orange Pi 5 plus (SA) |
| Test #78,702 - 1/31/24 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 1,177 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD32G) |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | SanDisk SD32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | sd_16 |
| Test #78,700 - 1/31/24 9:49 am | |
|---|---|
| Score: | 935 |
| User: | HDParm Disk Read |
| Brand: | Western Digital Scorpio 2.5" HDD |
| Board: | x2 Detachable 10-p0XX |
| Device: | WDC WD3200BPVT-24JJ5T0 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Result |
| Test #78,699 - 1/31/24 9:31 am | |
|---|---|
| Score: | 22,663 |
| User: | JefersonFischer |
| Brand: | Goldenfir 2.5" SSD |
| Board: | B150M-D3H DDR3-CF |
| Device: | Goldenfir SSD1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Goldenfir 1Tb sata SSD |
| Test #78,698 - 1/31/24 9:17 am | |
|---|---|
| Score: | 1,268 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | x2 Detachable 10-p0XX |
| Device: | Seagate ST1000LM035-1RK172 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #78,693 - 1/31/24 5:40 am | |
|---|---|
| Score: | 65,243 |
| User: | km |
| Brand: | SKHynix Platinum P41 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SHPP41-1000GM |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix Platinum P41 1TB on Raspberry Pi 5 4GB using Geekworm X1001 V1.1 PIP T6 |
| Test #78,692 - 1/31/24 5:38 am | |
|---|---|
| Score: | 1,923 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk |
| Test #78,691 - 1/31/24 5:14 am | |
|---|---|
| Score: | 30,180 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC MyPassport2626 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Test #78,688 - 1/31/24 5:05 am | |
|---|---|
| Score: | 30,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WD40NDZW-11MR8S0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Test #78,687 - 1/31/24 4:25 am | |
|---|---|
| Score: | 1,146 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SM32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SM32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk SD Ultra A1 32Gb on Pi4 |
| Test #78,685 - 1/31/24 4:06 am | |
|---|---|
| Score: | 31,772 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC MyPassport25E2 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Test #78,684 - 1/31/24 4:00 am | |
|---|---|
| Score: | 1,903 |
| User: | Data Slayer |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | rpi5 with sandisk extreme micro sd |
| Test #78,683 - 1/31/24 3:43 am | |
|---|---|
| Score: | 31,798 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WD40NMZW-11GX6S1 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | wd mypassport 4tb |
| Test #78,682 - 1/31/24 3:34 am | |
|---|---|
| Score: | 22,231 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WD40NDZW-11MR8S1 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | wd passport 4tb |
| Test #78,680 - 1/31/24 2:19 am | |
|---|---|
| Score: | 57,687 |
| User: | MCPat |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Geekworm X1001 with P3 4TB on Pi5 8GB |
| Test #78,677 - 1/30/24 11:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,950 |
| User: | YUN |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk 64GB Extreme PRO microSD UHS-I C10 U3 V30 A2 SDSQXCU-064G-GN6MA on Pi 5 |
| Test #78,675 - 1/30/24 11:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,486 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #78,674 - 1/30/24 10:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,360 |
| User: | YUN |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SC32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk Ultra A1 32G on Pi 5 |