To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #78,644 - 1/30/24 6:22 am | |
|---|---|
| Score: | 42,896 |
| User: | arif-ali |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-RKT4P-2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent Rocket 4 Plus on Pi 5 using Pimoroni NVMe Base |
| Test #78,643 - 1/30/24 6:12 am | |
|---|---|
| Score: | 1,122 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SC32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | rpi 4 |
| Test #78,641 - 1/30/24 5:56 am | |
|---|---|
| Score: | 1,421 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 2.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WD20SPZX-22UA7T0 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #78,639 - 1/30/24 5:50 am | |
|---|---|
| Score: | 6,837 |
| User: | Mcooper |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.21TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | rpi 4 8 |
| Test #78,638 - 1/30/24 5:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,376 |
| User: | MCooper |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS64GMTS952T |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | rpi4 -4 |
| Test #78,637 - 1/30/24 5:30 am | |
|---|---|
| Score: | 1,557 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Seagate Expansion |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #78,636 - 1/30/24 5:11 am | |
|---|---|
| Score: | 1,344 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SC32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | rpi5 and micro sd |
| Test #78,630 - 1/30/24 2:51 am | |
|---|---|
| Score: | 7,610 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #78,629 - 1/30/24 2:22 am | |
|---|---|
| Score: | 1,734 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Test #78,628 - 1/30/24 2:14 am | |
|---|---|
| Score: | 1,909 |
| User: | mannix |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Extreme Pro 128GB on Pi 5 |
| Test #78,626 - 1/30/24 1:28 am | |
|---|---|
| Score: | 6,214 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | test |
| Test #78,624 - 1/30/24 12:00 am | |
|---|---|
| Score: | 37,144 |
| User: | DarkMathew |
| Brand: | Verbatim Vi3000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Verbatim Vi3000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Verbatim Vi3000 via RTL9210 |
| Test #78,622 - 1/29/24 7:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,002 |
| User: | Samsung |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsund SD pro plus |
| Test #78,620 - 1/29/24 6:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,452 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Test #78,619 - 1/29/24 5:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,687 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSD on Pi4 using SATA to USB adapter |
| Test #78,618 - 1/29/24 4:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 385 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Digital (SD16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SD16G |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | marker |
| Test #78,616 - 1/29/24 3:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,157 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | BIGTREETECH CB1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | h |
| Test #78,615 - 1/29/24 2:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,939 |
| User: | puchi |
| Brand: | Western Digital Green 3.5" HDD |
| Board: | H87M-E |
| Device: | WDC WD40EZRX-00SPEB0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | calco -hdd |
| Test #78,612 - 1/29/24 2:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,034 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #78,610 - 1/29/24 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,451 |
| User: | ferow2k |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using UGREEN USB 3.0 to SATA III Hard Drive Enclosure 30848 |