To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #78,609 - 1/29/24 1:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,368 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power USB Flash Drive |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP PHD3.0Silicon-Power |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #78,608 - 1/29/24 1:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 729 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | 32_64gb |
| Test #78,607 - 1/29/24 12:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,743 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | foo |
| Test #78,606 - 1/29/24 12:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,302 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPI5+NVMEHDD-USB |
| Test #78,602 - 1/29/24 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 50,456 |
| User: | aboulfad |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3+ 1TB on rpi5 nvme (pciex1_gen=3) |
| Test #78,599 - 1/29/24 10:15 am | |
|---|---|
| Score: | 34,592 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P5 Plus M.2 Series |
| Board: | UM480XT |
| Device: | Crucial CT1000P5PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,598 - 1/29/24 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 41,938 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | syed |
| Test #78,593 - 1/29/24 9:13 am | |
|---|---|
| Score: | 1,150 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SC32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #78,592 - 1/29/24 9:13 am | |
|---|---|
| Score: | 910 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC16G) |
| Board: | FriendlyElec NanoPi M4 |
| Device: | SanDisk SC16G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #78,591 - 1/29/24 9:13 am | |
|---|---|
| Score: | 1,180 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SR32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SR32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #78,585 - 1/29/24 7:21 am | |
|---|---|
| Score: | 2,499 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #78,584 - 1/29/24 7:07 am | |
|---|---|
| Score: | 13,729 |
| User: | Poopi |
| Brand: | AData XPG Gammix S11 Pro |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | AData GAMMIXS11Pro |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | AData Gammix S11 Pro on StarFive V2 |
| Test #78,583 - 1/29/24 6:44 am | |
|---|---|
| Score: | 12,523 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG Gammix S11 Pro |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | AData GAMMIXS11Pro |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Adata SX8200 on StarFive V2 |
| Test #78,582 - 1/29/24 5:27 am | |
|---|---|
| Score: | 6,140 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RaspberryPi4 + USB Kingston A400 |
| Test #78,579 - 1/29/24 4:51 am | |
|---|---|
| Score: | 54,698 |
| User: | km |
| Brand: | Inland TN320 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland TN320NVMeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Inland TN320 256GB NVME on Raspberry Pi 5 using Pimoroni NVMe Base T5 |
| Test #78,576 - 1/29/24 2:24 am | |
|---|---|
| Score: | 1,942 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EF8S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EF8S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #78,575 - 1/29/24 2:21 am | |
|---|---|
| Score: | 870 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Test #78,570 - 1/28/24 10:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 482 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 667X |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Lexar 58BGO |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Pi 3 |
| Test #78,567 - 1/28/24 8:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,805 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #78,566 - 1/28/24 7:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,234 |
| User: | akra |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SAMSUNG PRO Ultimate 128GB on Pi 5 |