To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #78,497 - 1/28/24 12:02 am | |
|---|---|
| Score: | 8,214 |
| User: | zazzy |
| Brand: | OCZ Vector Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | OCZ VECTOR |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Vector on Pi 4 using Sabrent EC-SSHD |
| Test #78,496 - 1/27/24 11:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,761 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Lexar LX32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Lexar 32GB |
| Test #78,494 - 1/27/24 11:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,117 |
| User: | schizo |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot Burst - schizo-pi |
| Test #78,493 - 1/27/24 10:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,879 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | WD 2TB HDD |
| Test #78,492 - 1/27/24 10:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,419 |
| User: | Dangler |
| Brand: | Team MP34 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Team TM8FP4004T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Teamgroup MP34 4TB on OrangePi 5 Plus - better thermal ctrl |
| Test #78,491 - 1/27/24 9:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,241 |
| User: | Wheezy |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi5 8GB USB SATA HDD |
| Test #78,490 - 1/27/24 9:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 899 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SD32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Kingston Canvas Plus 32G |
| Test #78,488 - 1/27/24 7:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,283 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Seagate ST2000LM007-1R8174 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | hd |
| Test #78,487 - 1/27/24 6:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,497 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | Fanxiang S500Pro2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | realteck_2_ssd |
| Test #78,484 - 1/27/24 6:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,257 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OWC Envoy Pro Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | OWC EnvoyPromini |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | RPI5 OWC USB Stick |
| Test #78,483 - 1/27/24 6:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,351 |
| User: | GungHo-In-Tx |
| Brand: | Team SD (Stora) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | Team Stora |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | 4ewras Pi Zero 2 w 64bit |
| Test #78,482 - 1/27/24 6:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,155 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SC32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #78,480 - 1/27/24 5:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,744 |
| User: | GungHo-In-Tx |
| Brand: | Team SD (Stora) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | Team Stora |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Raspberry Pi Zero 2 -raspbian -a2 |
| Test #78,479 - 1/27/24 4:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,841 |
| User: | GungHo-In-Tx |
| Brand: | Team SD (Stora) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | Team Stora |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Rpi Zero 2 W A2 SD |
| Test #78,478 - 1/27/24 4:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,723 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVL2512HCJQ-00BL7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung Electronics Co Ltd NVMe SSD Controller PM9A1/PM9A3/980PRO |
| Test #78,476 - 1/27/24 4:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,166 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON S980 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | LITEON S980128 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #78,475 - 1/27/24 3:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,557 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #78,473 - 1/27/24 3:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 876 |
| User: | GungHo-In-Tx |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC32G) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | SanDisk SC32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Rpi Zero 2 w A1 card |
| Test #78,471 - 1/27/24 2:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 990 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC16G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SC16G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #78,470 - 1/27/24 2:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,392 |
| User: | Willinliv |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Extreme 32GB SD card on Raspberry Pi 5 |