To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #78,528 - 1/28/24 7:05 am | |
|---|---|
| Score: | 12,336 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG Gammix S11 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData GAMMIXS11 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | USB |
| Test #78,527 - 1/28/24 7:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,462 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870QVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD 870 QVO 2TB |
| Test #78,526 - 1/28/24 7:00 am | |
|---|---|
| Score: | 1,443 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk |
| Test #78,524 - 1/28/24 6:21 am | |
|---|---|
| Score: | 11,135 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSK PortableSSD128GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | sticktest |
| Test #78,523 - 1/28/24 5:48 am | |
|---|---|
| Score: | 8,204 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Laptop 15s-eq0xxx |
| Device: | SanDisk PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | sandisk usb hp15 |
| Test #78,522 - 1/28/24 5:42 am | |
|---|---|
| Score: | 34,009 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Laptop 15s-eq0xxx |
| Device: | Samsung MZVLB512HBJQ-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | intern hp15 |
| Test #78,519 - 1/28/24 4:33 am | |
|---|---|
| Score: | 2,815 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Shield Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung PSSDT7Shield |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #78,517 - 1/28/24 4:25 am | |
|---|---|
| Score: | 1,841 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Duo Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung Type-C |
| Class: | USB Flash |
| Test #78,515 - 1/28/24 4:16 am | |
|---|---|
| Score: | 3,615 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (4C5J2) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston 4C5J2 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #78,513 - 1/28/24 3:53 am | |
|---|---|
| Score: | 6,826 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo 250GB |
| Test #78,511 - 1/28/24 3:48 am | |
|---|---|
| Score: | 1,717 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power SD (SPCC) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP SPCC |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SP 64GB |
| Test #78,510 - 1/28/24 3:38 am | |
|---|---|
| Score: | 1,206 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung EB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Samsung Evo 32GB |
| Test #78,508 - 1/28/24 3:31 am | |
|---|---|
| Score: | 1,521 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme 32GB |
| Test #78,506 - 1/28/24 3:24 am | |
|---|---|
| Score: | 1,246 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC400) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SC400 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Sandisk Ultra 400GB |
| Test #78,505 - 1/28/24 3:14 am | |
|---|---|
| Score: | 812 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac SD (SDXXX) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Netac SD16G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | onerun |
| Test #78,504 - 1/28/24 3:03 am | |
|---|---|
| Score: | 8,586 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon Power A60 M.2 SSD 500GB via Orico USB 3 enclosure realtek t9210 chip |
| Test #78,503 - 1/28/24 2:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,693 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Transcend TS1TESD310S |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #78,500 - 1/28/24 2:06 am | |
|---|---|
| Score: | 8,986 |
| User: | Arthur |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kioxia Exceria Plus G2 500GB on Pi4B using Argon40 NVMe-Base |
| Test #78,498 - 1/28/24 12:50 am | |
|---|---|
| Score: | 11,414 |
| User: | werwolf.by |
| Brand: | Netac ZSlim |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac MobileDataStar |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Netak SSD 250GB USB on Pi 5 |
| Test #78,497 - 1/28/24 12:02 am | |
|---|---|
| Score: | 8,214 |
| User: | zazzy |
| Brand: | OCZ Vector Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | OCZ VECTOR |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Vector on Pi 4 using Sabrent EC-SSHD |