To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #78,432 - 1/27/24 6:04 am | |
|---|---|
| Score: | 32,726 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | B550 AORUS PRO V2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #78,431 - 1/27/24 6:01 am | |
|---|---|
| Score: | 58,631 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | EliteBook 850 G5 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,429 - 1/27/24 6:01 am | |
|---|---|
| Score: | 68,298 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | TUXEDO InfinityBook Pro 14 Gen6 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,427 - 1/27/24 5:45 am | |
|---|---|
| Score: | 18,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,425 - 1/27/24 5:38 am | |
|---|---|
| Score: | 554 |
| User: | schizo |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk UltraUSB3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk USB3.0 |
| Test #78,424 - 1/27/24 5:27 am | |
|---|---|
| Score: | 36,827 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT250P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P2 M.2 NVME 256GB using Geekworm X1002 |
| Test #78,412 - 1/27/24 1:34 am | |
|---|---|
| Score: | 3,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test1 |
| Test #78,408 - 1/27/24 12:30 am | |
|---|---|
| Score: | 935 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD64G) |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | PNY SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | test1 |
| Test #78,407 - 1/27/24 12:09 am | |
|---|---|
| Score: | 1,412 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SK32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SK32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | raspberrypi4 |
| Test #78,405 - 1/26/24 11:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 465 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Strontium SD (MS) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Strontium MS |
| Class: | C10 |
| Note: | Samsung EVO Plus SDCARD on Pi 5 |
| Test #78,404 - 1/26/24 10:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,352 |
| User: | Thonglor |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston Canvas 64GB on Pi 4B 4GB on Bullseye |
| Test #78,403 - 1/26/24 10:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,560 |
| User: | chlechle |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | chlechle |
| Test #78,402 - 1/26/24 8:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,694 |
| User: | Spanky |
| Brand: | Corsair Force 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair Force3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Corsair Force 180GB SATA SSD on Pi5 using Vantec USB 3 SATA to USB adapter |
| Test #78,400 - 1/26/24 7:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,751 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-256G-1001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Wd256 HDD |
| Test #78,399 - 1/26/24 5:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,563 |
| User: | Spanky |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 850 500 GB SSD on Pi 5 using Vantec USB 3 SATA to USB adapter |
| Test #78,398 - 1/26/24 4:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,387 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus M.2 2TB on Pi 5 using Aliexpress N04 Top Adapter S2Pi |
| Test #78,396 - 1/26/24 4:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,590 |
| User: | Anonymous_AB |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #78,393 - 1/26/24 4:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,335 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #78,392 - 1/26/24 4:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,796 |
| User: | aboulfad |
| Brand: | Samsung T7 Shield Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7Shield |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung P7 2TB rpi5 using USB3 |
| Test #78,390 - 1/26/24 3:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,686 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |