To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #78,387 - 1/26/24 2:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Amazon Basics SD on Pi 5 |
| Test #78,385 - 1/26/24 2:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,742 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green 2.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WD20NPVX-00EA4T0 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | USB 2TB WD Drive |
| Test #78,380 - 1/26/24 11:33 am | |
|---|---|
| Score: | 3,842 |
| User: | mergl |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ASUS ROGESD-S1CL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,378 - 1/26/24 11:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,570 |
| User: | mergl |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | ASUS ROGESD-S1CL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kinston KC3000 USB-SSD on Pi5 using Axagon USB active HUB |
| Test #78,377 - 1/26/24 11:00 am | |
|---|---|
| Score: | 3,657 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #78,375 - 1/26/24 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 12,929 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 on Raspberry Pi 5 |
| Test #78,374 - 1/26/24 10:22 am | |
|---|---|
| Score: | 844 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Test #78,373 - 1/26/24 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 3,365 |
| User: | dch |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Pro Ultimate 128G on Pi5 8Gb |
| Test #78,371 - 1/26/24 10:11 am | |
|---|---|
| Score: | 798 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Genesys USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Genesys TFM2USB3Reader |
| Class: | USB Flash |
| Test #78,370 - 1/26/24 10:11 am | |
|---|---|
| Score: | 1,143 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Store n Go |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Verbatim STORENGO |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Verbatim model: STORE N GO size: 14.65 GiB USB3 on pi5 |
| Test #78,366 - 1/26/24 9:36 am | |
|---|---|
| Score: | 806 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Genesys USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Genesys TFM2USB3Reader |
| Class: | USB Flash |
| Test #78,362 - 1/26/24 8:36 am | |
|---|---|
| Score: | 1,747 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD (SDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SDU1 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | PNY PRO Elite microSD 64GB on Pi 5 |
| Test #78,358 - 1/26/24 8:11 am | |
|---|---|
| Score: | 6,843 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS480G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SSD WD 500GB SATA |
| Test #78,356 - 1/26/24 8:09 am | |
|---|---|
| Score: | 10,630 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SSD WD SN770 2TB |
| Test #78,355 - 1/26/24 8:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,926 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #78,353 - 1/26/24 7:53 am | |
|---|---|
| Score: | 1,335 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas React (SD256) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SD256 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #78,351 - 1/26/24 7:34 am | |
|---|---|
| Score: | 28,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | MS-7918 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #78,348 - 1/26/24 7:01 am | |
|---|---|
| Score: | 7,900 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD SN850 2TB |
| Test #78,346 - 1/26/24 6:58 am | |
|---|---|
| Score: | 6,791 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS480G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD SSD SATA 500GB |
| Test #78,344 - 1/26/24 6:09 am | |
|---|---|
| Score: | 25,405 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 545s Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDSC2KF480H6L |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSD Pro 5400s 480GB on Pi5 using generic USB3 to SATA adapter |