To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #78,029 - 1/22/24 2:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,032 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #78,028 - 1/22/24 2:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,422 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | QEMU QEMUHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | ownCloud |
| Test #78,027 - 1/22/24 1:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,944 |
| User: | ojarecek |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,025 - 1/22/24 1:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 959 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC32G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SC32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | hoshy pi |
| Test #78,024 - 1/22/24 12:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,370 |
| User: | c5bill98 |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | HatDrive TOP with Silicon Power uud90 2230 |
| Test #78,023 - 1/22/24 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,780 |
| User: | 40mm noctura, butchered Pi4 case |
| Brand: | Transcend SSD200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GSSD230S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transcend SSD230S on unknown USB3 connector, Pi5 8GB |
| Test #78,022 - 1/22/24 12:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,301 |
| User: | c5bill98 |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Hatdrive with silicon-power 1TB nvme drive |
| Test #78,020 - 1/22/24 12:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,731 |
| User: | chloechloechloe |
| Brand: | Kingston SD OEM (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston 00000 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | pi4 with goldstone on bookworm |
| Test #78,018 - 1/22/24 12:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,182 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 500GB |
| Test #78,017 - 1/22/24 11:54 am | |
|---|---|
| Score: | 763 |
| User: | anatolyrugalev |
| Brand: | Netac SD (SDXXX) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac SD8G |
| Class: | C10 V10 U1 |
| Note: | MicroSD on Pi5 |
| Test #78,016 - 1/22/24 11:44 am | |
|---|---|
| Score: | 12,676 |
| User: | aa |
| Brand: | Unidentified ASMedia mSATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | ASMedia 2115 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | cytron makerdisk |
| Test #78,015 - 1/22/24 11:39 am | |
|---|---|
| Score: | 979 |
| User: | PT |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SL32G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SL32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Pi 3 Abacus AroioDAC MoodeAudio |
| Test #78,013 - 1/22/24 11:11 am | |
|---|---|
| Score: | 1,939 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YE4SD) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung YE4SD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung |
| Test #78,012 - 1/22/24 11:02 am | |
|---|---|
| Score: | 1,953 |
| User: | LexROM74 |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #78,011 - 1/22/24 10:51 am | |
|---|---|
| Score: | 967 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SC32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk model: SC32G size: 29.72 GiB |
| Test #78,009 - 1/22/24 10:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,959 |
| User: | RomanitoX |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #78,008 - 1/22/24 9:40 am | |
|---|---|
| Score: | 1,957 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #78,007 - 1/22/24 9:34 am | |
|---|---|
| Score: | 8,276 |
| User: | awsb |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech 3.1 usb adapter SATA uasp |
| Test #78,006 - 1/22/24 9:34 am | |
|---|---|
| Score: | 16,724 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Team TM8PS7256G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Orange Pi 5 Armbian bookwarm CLI M.2 SATA drive |
| Test #78,005 - 1/22/24 9:33 am | |
|---|---|
| Score: | 312 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Digital (SD16G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SD16G |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Pi3B+ |