To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #78,076 - 1/23/24 7:11 am | |
|---|---|
| Score: | 609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC32G) |
| Board: | Raspberry Pi B 1.2 |
| Device: | SanDisk SC32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Sandisk |
| Test #78,075 - 1/23/24 6:21 am | |
|---|---|
| Score: | 1,185 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hitachi TravelStar 5400RPM |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Hitachi HTS545016B9SA00 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Hitachi SATA150 HDD on Pi5 using unbranded USB3 to SATA adapter |
| Test #78,074 - 1/23/24 5:27 am | |
|---|---|
| Score: | 21,617 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba Canvio 2.5" MQ Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba MQ01ABD050 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Toshiba 500gb HDD on Pi5 using unbranded USB3 to SATA adapter |
| Test #78,073 - 1/23/24 5:19 am | |
|---|---|
| Score: | 18,496 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hitachi TravelStar 5400RPM |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Hitachi HTS547564A9E384 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | hitachi 640gb hdd on pi5 using unbranded USB3 to SATA adapter |
| Test #78,072 - 1/23/24 5:07 am | |
|---|---|
| Score: | 7,753 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC Green2.51000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green 1TB SSD on Pi5 using unbranded USB3 to SATA adapter |
| Test #78,066 - 1/23/24 4:53 am | |
|---|---|
| Score: | 25,750 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 240gb kingston on pi5 using unknown make USB to SATA adapter |
| Test #78,065 - 1/23/24 4:50 am | |
|---|---|
| Score: | 988 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD32G) |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | SanDisk SD32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | ROCK Pi 4B + SanDisk SD SD32G |
| Test #78,057 - 1/23/24 12:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,209 |
| User: | RP5 |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung-1TB USB3 RP4 |
| Test #78,056 - 1/22/24 11:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,311 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 PRO 500GB via Pineberry HatDrive! Bottom |
| Test #78,055 - 1/22/24 10:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,143 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung SSD T7 500GB RasPi 3B |
| Test #78,053 - 1/22/24 9:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,309 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #78,048 - 1/22/24 7:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,590 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland TN320 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Inland TN320NVMeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Inland TN320 256GB NVMe on Pi 4 using GMM NVMe enclosure |
| Test #78,044 - 1/22/24 5:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,891 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON M.2 OEM L Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | LITEON L8T-64L6G-HP |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | genericssd |
| Test #78,042 - 1/22/24 4:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,809 |
| User: | risque |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GESD310C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Transcend ESD310 256gb USB ssd |
| Test #78,040 - 1/22/24 4:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,365 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO Select (GD4QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung GD4QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | pi32 |
| Test #78,038 - 1/22/24 3:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,910 |
| User: | LexROM74 |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #78,037 - 1/22/24 3:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,988 |
| User: | HBacon |
| Brand: | RECADATA RD-S325 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | RECADATA S325MCN-N2563 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Brand unknown on Pi 4 using freva case with SATA to USB adapter |
| Test #78,033 - 1/22/24 2:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,103 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Raspi 3 SinDisk microSD |
| Test #78,032 - 1/22/24 2:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,281 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | C10 V30 U3 |
| Note: | SandDisk Extreme on a Pi 3 |
| Test #78,030 - 1/22/24 2:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,475 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Raspi 5 DSamsung microSD |