To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #78,003 - 1/22/24 8:56 am | |
|---|---|
| Score: | 1,041 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Pi5_Kingston |
| Test #78,001 - 1/22/24 8:41 am | |
|---|---|
| Score: | 2,638 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #78,000 - 1/22/24 8:34 am | |
|---|---|
| Score: | 1,832 |
| User: | LexROM74 |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SC64G |
| Class: | A1 C10 |
| Note: | Sandisk Ultra 64GB in SD card slot on Pi5 4GB OCed to 2.6GHz |
| Test #77,998 - 1/22/24 7:56 am | |
|---|---|
| Score: | 6,338 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 535 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSC2BW240A4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel 530 250GB SSD on Pi 4b inside Argon EON NAS case |
| Test #77,997 - 1/22/24 7:55 am | |
|---|---|
| Score: | 8,541 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HAJD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | USB 3 SSD on Pi 5 |
| Test #77,996 - 1/22/24 7:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,692 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston 250GB M.2 NVMe SNV2S/250G |
| Test #77,995 - 1/22/24 7:15 am | |
|---|---|
| Score: | 6,128 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PSSD T7 |
| Test #77,993 - 1/22/24 7:02 am | |
|---|---|
| Score: | 11,151 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme 1TB |
| Test #77,991 - 1/22/24 7:01 am | |
|---|---|
| Score: | 10,834 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC Green2.5240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green |
| Test #77,990 - 1/22/24 6:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,516 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #77,989 - 1/22/24 6:53 am | |
|---|---|
| Score: | 5,285 |
| User: | RP5 |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk-1TB an USB3 |
| Test #77,988 - 1/22/24 6:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,100 |
| User: | RP5 |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung-SSD-256 |
| Test #77,987 - 1/22/24 6:19 am | |
|---|---|
| Score: | 2,517 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi42_rev12_sandisk_extreme_2TB_USB |
| Test #77,984 - 1/22/24 5:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,125 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ST2000LM003HN-M201RAD |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4_rev12_sabrent_1.8TB |
| Test #77,981 - 1/22/24 5:33 am | |
|---|---|
| Score: | 5,201 |
| User: | RP4 |
| Brand: | Apple TS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Apple SSDTS128C |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Apple-SSD USB3 Adapter |
| Test #77,980 - 1/22/24 5:03 am | |
|---|---|
| Score: | 1,791 |
| User: | RP4 |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (AFGCE) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk AFGCE |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk SSD RPI4 |
| Test #77,975 - 1/22/24 4:07 am | |
|---|---|
| Score: | 53,313 |
| User: | km |
| Brand: | SKHynix Gold P31 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SHGP31-1000GM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SK Hynix Gold P31 1TB NVME on Raspberry Pi 5 using Pimoroni NVMe Base T1 |
| Test #77,972 - 1/22/24 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 31,508 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Skylake Platform |
| Device: | Samsung MZNTY128HDHP-00000 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | unknown SSD on i5-6200U |
| Test #77,971 - 1/22/24 3:54 am | |
|---|---|
| Score: | 2,845 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas React (SD256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD256 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | pi 5 weeeeee |
| Test #77,969 - 1/22/24 3:50 am | |
|---|---|
| Score: | 47,286 |
| User: | km |
| Brand: | Inland TN320 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland TN320NVMeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Inland TN320 256GB NVME on Raspberry Pi 5 using Geekworm X1001 V1.1 PIP |