To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #77,693 - 1/18/24 10:11 am | |
|---|---|
| Score: | 11,992 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda Q1 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Seagate BarraCudaQ1SSDZA960CV10001 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #77,692 - 1/18/24 10:01 am | |
|---|---|
| Score: | 5,135 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda Q1 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Seagate BarraCudaQ1SSDZA960CV10001 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #77,690 - 1/18/24 9:56 am | |
|---|---|
| Score: | 12,920 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #77,689 - 1/18/24 7:47 am | |
|---|---|
| Score: | 1,500 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3.5" HDD |
| Board: | EliteOne 800 G1 Touch AiO |
| Device: | WDC WD10JPCX-24UE4T0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #77,687 - 1/18/24 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 16,954 |
| User: | xsdqm4adb |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC MyPassport2626 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Western Digital WD My Passport Portable Storage 2TB (WDBYVG0020BBL) |
| Test #77,686 - 1/18/24 6:53 am | |
|---|---|
| Score: | 1,673 |
| User: | xsdqm4adb |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SD32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Kingston Canvas Select Plus R100 32GB on Pi 5 xsdqm4adb |
| Test #77,684 - 1/18/24 5:46 am | |
|---|---|
| Score: | 8,830 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG6 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Toshiba THNSF5256GPUK |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD on USB 3.2 |
| Test #77,681 - 1/18/24 5:08 am | |
|---|---|
| Score: | 48,408 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 with crucial P.3 on Pimoroni board |
| Test #77,679 - 1/18/24 4:48 am | |
|---|---|
| Score: | 2,561 |
| User: | RomanitoX |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A60G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSDNow 300V With Sabrent USB 3.0 to 2.5 |
| Test #77,678 - 1/18/24 4:38 am | |
|---|---|
| Score: | 6,971 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #77,677 - 1/18/24 4:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,747 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 1Gb |
| Test #77,676 - 1/18/24 4:06 am | |
|---|---|
| Score: | 44,217 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN550 on Pimoroni NVMe Base B2 |
| Test #77,674 - 1/18/24 3:53 am | |
|---|---|
| Score: | 46,065 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC BLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN770 on Pimoroni NVMe Base B2 |
| Test #77,673 - 1/18/24 3:32 am | |
|---|---|
| Score: | 1,097 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SL64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SL64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Samsung SD V10 |
| Test #77,672 - 1/18/24 2:18 am | |
|---|---|
| Score: | 13,650 |
| User: | root |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso High 240GB SATA on UGREEN 30847 USB-SATA casing, on raspberry pi5b 8gb, raspios |
| Test #77,670 - 1/18/24 1:08 am | |
|---|---|
| Score: | 2,280 |
| User: | QuakerOates |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Lexar 64GB 633x SD |
| Test #77,669 - 1/17/24 10:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,841 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec MSH Series |
| Board: | Dell Wyse 3290 TC |
| Device: | KingSpec MSH-128 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #77,667 - 1/17/24 10:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 613 |
| User: | Morphy |
| Brand: | SanDisk SD Ultra (SL16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SL16G |
| Class: | C10 |
| Note: | old SD Card |
| Test #77,666 - 1/17/24 9:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,641 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SG6 M.2 Series |
| Board: | Dell Latitude 7490 |
| Device: | Toshiba KSG60ZMV512GM.22280512GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Toshiba M2 SSD |
| Test #77,665 - 1/17/24 8:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,473 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle VirtualBox Virtual Hard Disk |
| Board: | Oracle VirtualBox |
| Device: | VirtualBox VBOXHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | VBox SSD Samsung 860 PRO 1TB Sata |