To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #77,747 - 1/19/24 7:36 am | |
|---|---|
| Score: | 9,139 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210B-CG Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Realtek RTL9210B-CG |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | usb3nvme |
| Test #77,746 - 1/19/24 7:23 am | |
|---|---|
| Score: | 26,087 |
| User: | wn\ |
| Brand: | Micron 2300 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron MTFDHBA256TDV |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | wdd |
| Test #77,745 - 1/19/24 7:16 am | |
|---|---|
| Score: | 38,045 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Crucial P5 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P5PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P5 Plus on Pimoroni NVMe Base B2 |
| Test #77,743 - 1/19/24 6:33 am | |
|---|---|
| Score: | 44,111 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Western Digital Red SN700 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC RedSN700500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN700 on Pimoroni NVMe Base B2 |
| Test #77,740 - 1/19/24 6:09 am | |
|---|---|
| Score: | 6,343 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 570 EVO SSD on Pi4B with Sabrent USB to SATA adapter |
| Test #77,731 - 1/19/24 3:32 am | |
|---|---|
| Score: | 8,192 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot M.2 P300 NVME 128GB on Pi 4 in Beikell USB 3.2 Gen2*1 enclosure |
| Test #77,729 - 1/19/24 3:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,911 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #77,724 - 1/19/24 2:49 am | |
|---|---|
| Score: | 1,372 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung EE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SD |
| Test #77,721 - 1/19/24 2:16 am | |
|---|---|
| Score: | 12,696 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue SATA M2 500gb on Pi using Orico case |
| Test #77,718 - 1/19/24 1:39 am | |
|---|---|
| Score: | 1,162 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SandDisk Extreme 128gb on Pi4 8gb |
| Test #77,717 - 1/18/24 11:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,732 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme 32G MicroSDHC on Pi4 |
| Test #77,716 - 1/18/24 11:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,590 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 980 Pro on Pi4 using Argon ONE V2 NVMe |
| Test #77,714 - 1/18/24 6:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,924 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ST2000LM007-1R8174 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | deskpipro |
| Test #77,709 - 1/18/24 5:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,837 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ST2000LM007-1R8174 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | deskpipro hdd 2tb |
| Test #77,708 - 1/18/24 3:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,151 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra (SB16G) |
| Board: | ASUS Tinker Board S |
| Device: | SanDisk SB16G |
| Class: | C0 |
| Note: | ssd1 |
| Test #77,707 - 1/18/24 3:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,904 |
| User: | jackra1n |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi 5 with Geekworm X1002 v1.1 NVME hat and Kingston NV1 SSD |
| Test #77,697 - 1/18/24 1:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,827 |
| User: | defenestrate |
| Brand: | Apacer AS350 Panther Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Apacer AS350256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | APACER AS350X 256 GB SSD Pi 5 |
| Test #77,696 - 1/18/24 1:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,813 |
| User: | Heroesbrain |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk Ultra A1 micro SD 64 GB on a Pi 5 |
| Test #77,695 - 1/18/24 10:46 am | |
|---|---|
| Score: | 1,343 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SK32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SK32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | SD Card |
| Test #77,693 - 1/18/24 10:11 am | |
|---|---|
| Score: | 11,992 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda Q1 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Seagate BarraCudaQ1SSDZA960CV10001 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |