To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #77,614 - 1/16/24 2:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,399 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2400 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2400MTFDKBK2T0QFM |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | micron |
| Test #77,613 - 1/16/24 2:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,772 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY 120GB SSD on PI4B using Kingdata SATA Adapter |
| Test #77,611 - 1/16/24 1:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,315 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSA6MM-008G-1006 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #77,609 - 1/16/24 1:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,586 |
| User: | Przemas |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-128-G2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Goodram CX400 128GB on Rpi4B |
| Test #77,607 - 1/16/24 11:50 am | |
|---|---|
| Score: | 952 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDU1 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #77,606 - 1/16/24 11:33 am | |
|---|---|
| Score: | 13,042 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZNLN256HMHQ-000H1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 256Gb NVME Rpi 5 on USB 3.0 Caddy |
| Test #77,605 - 1/16/24 11:29 am | |
|---|---|
| Score: | 6,220 |
| User: | awsb |
| Brand: | Kingston HyperX Fury |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SHFS37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ngston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter no quirks |
| Test #77,602 - 1/16/24 10:46 am | |
|---|---|
| Score: | 1,303 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSA6MM-008G-1006 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #77,601 - 1/16/24 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 9,092 |
| User: | MWF |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #77,600 - 1/16/24 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 6,029 |
| User: | awsb |
| Brand: | Kingston HyperX Fury |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SHFS37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston 180gb ssd no uas Pi4 JM sata adapter |
| Test #77,599 - 1/16/24 10:41 am | |
|---|---|
| Score: | 701 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD High Performance (SD16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY SD16G |
| Class: | C10 V10 U1 |
| Test #77,598 - 1/16/24 9:07 am | |
|---|---|
| Score: | 1,482 |
| User: | Chivar Pilones |
| Brand: | Micro Center SD OEM (EZSD1) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | MicroCenter EZSD1 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | hikvision 64gb |
| Test #77,596 - 1/16/24 7:32 am | |
|---|---|
| Score: | 5,809 |
| User: | Anijatsu |
| Brand: | AData Premier Pro SP920SS |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SP920SS |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SP920SS, Unitek Y-3026 over USB3 port on Pi 4b |
| Test #77,594 - 1/16/24 6:56 am | |
|---|---|
| Score: | 4,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData AXNS381E |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData AXNS381E-256GM-B |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #77,593 - 1/16/24 6:55 am | |
|---|---|
| Score: | 1,403 |
| User: | Anijatsu |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED4QT) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung ED4QT |
| Class: | C10 U3 |
| Test #77,591 - 1/16/24 6:37 am | |
|---|---|
| Score: | 1,435 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | pi5 |
| Test #77,588 - 1/16/24 5:13 am | |
|---|---|
| Score: | 12,962 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZAL4256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #77,587 - 1/16/24 4:59 am | |
|---|---|
| Score: | 6,970 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #77,586 - 1/16/24 4:17 am | |
|---|---|
| Score: | 826 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (00000) |
| Board: | Raspberry Pi B+ 1.2 |
| Device: | Samsung 00000 |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Evo 32GB, Pi B+ |
| Test #77,583 - 1/16/24 3:53 am | |
|---|---|
| Score: | 7,987 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT2000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 2TB 2.5 inch SSD on Pi 4 using UGreen SATA USB 3 enclosure and Amazon Basics USB 3 cable |