To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #77,521 - 1/14/24 8:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,703 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500MX200SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial SSD over USB on RPi 5 |
| Test #77,520 - 1/14/24 7:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 822 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD High Endurance (SH32G) |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | SanDisk SH32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #77,515 - 1/14/24 3:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,784 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS4TMTE250S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi5 8GB with Transcend MTE250S 4TB NVMe SSD via PCIE3 |
| Test #77,514 - 1/14/24 2:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,023 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | SanDisk SD32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | none |
| Test #77,513 - 1/14/24 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,343 |
| User: | Wildfire |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 860 M.2 SATA SSD on Pi 4 using 52Pi Mini Tower Kit |
| Test #77,512 - 1/14/24 2:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,952 |
| User: | Wildfire |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Transcend TS256GMTS830S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Transcend 830S SSD on Pi 4 using 52Pi Mini Tower |
| Test #77,511 - 1/14/24 1:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 64,574 |
| User: | t0mb0t |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | X399 DESIGNARE EX |
| Device: | Samsung SSD970EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 970 EVO 1TB on a Gigabtye X399 |
| Test #77,510 - 1/14/24 1:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 80,037 |
| User: | t0mb0t |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | MINIPC PN50-E1 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Asustek MINIPC PN50-E1 with Samsung NVME 980 SSD 1TB running Linux |
| Test #77,509 - 1/14/24 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,125 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (DA406) |
| Board: | Pinebook Pro |
| Device: | HP DA406 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | SanDisk DA4064 64GB emmc on Pinebook Pro |
| Test #77,506 - 1/14/24 12:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,395 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Pi 5 8GB on SAMSUNG FIT Plus 128GB - 400 MB/s USB 3.1 Flash Drive (MUF-128AB/AM) |
| Test #77,505 - 1/14/24 12:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,340 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-1342-2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rocket Nano NVMe PCIe M.2 2242 SSD (via PCIe) |
| Test #77,504 - 1/14/24 11:56 am | |
|---|---|
| Score: | 1,734 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | ls |
| Test #77,500 - 1/14/24 10:27 am | |
|---|---|
| Score: | 5,610 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS480 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk 500GB SATA SSD on Raspberry PI 4 USB3 port |
| Test #77,499 - 1/14/24 9:56 am | |
|---|---|
| Score: | 1,906 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | blue first sd card |
| Test #77,498 - 1/14/24 9:24 am | |
|---|---|
| Score: | 28,589 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT1000T500SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial T500 Pro Gen4 1TB |
| Test #77,495 - 1/14/24 8:39 am | |
|---|---|
| Score: | 37,721 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung MZVLB256HAHQ-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung Nvme |
| Test #77,494 - 1/14/24 7:39 am | |
|---|---|
| Score: | 1,707 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | desc |
| Test #77,493 - 1/14/24 7:19 am | |
|---|---|
| Score: | 1,249 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | tar xvf hpl-2.3.tar.gz |
| Test #77,492 - 1/14/24 6:16 am | |
|---|---|
| Score: | 13,688 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X300s |
| Board: | 20ARS04H00 |
| Device: | SanDisk SD7SB3Q-256G-1006 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Unknown SSD on lenovo I440s |
| Test #77,491 - 1/14/24 6:11 am | |
|---|---|
| Score: | 7,560 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON M.2 OEM CV Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | LITEON CA1-8D128 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |