To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #77,554 - 1/15/24 11:05 am | |
|---|---|
| Score: | 1,243 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung 00000 |
| Class: | C10 U1 |
| Test #77,551 - 1/15/24 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 1,833 |
| User: | Nate |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme microSDXC/UHS-I 64GB on Pi5 |
| Test #77,550 - 1/15/24 8:35 am | |
|---|---|
| Score: | 8,335 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | RPi 4 w/ Intenso M.2 SSD TOP |
| Test #77,549 - 1/15/24 8:31 am | |
|---|---|
| Score: | 631 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD OEM (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston 00000 |
| Class: | C10 V10 U1 |
| Test #77,547 - 1/15/24 8:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,858 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | RPi 4 w/ Samsung 860 Evo |
| Test #77,543 - 1/15/24 7:41 am | |
|---|---|
| Score: | 40,865 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Gigabyte M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Gigabyte GP-GSM2NE3256GNTD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Gigabyte 256GB NVMe on Pimoroni NVMe Base B1 |
| Test #77,542 - 1/15/24 7:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,265 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDU10064GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SAN Disk 64Gb SSD USB cable blue-blue shipped with case |
| Test #77,541 - 1/15/24 7:18 am | |
|---|---|
| Score: | 13,931 |
| User: | IsoArtsi |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Default Clock 2400Mhz |
| Test #77,540 - 1/15/24 7:08 am | |
|---|---|
| Score: | 14,042 |
| User: | IsoArtsi |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 Evo 500Gb SSD |
| Test #77,538 - 1/15/24 6:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,682 |
| User: | packolla |
| Brand: | Emtec X200 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Emtec X200128GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | EMTEC X200 PORTABLE SSD |
| Test #77,537 - 1/15/24 6:05 am | |
|---|---|
| Score: | 1,333 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | RPi5 med SD |
| Test #77,536 - 1/15/24 5:57 am | |
|---|---|
| Score: | 9,988 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 850 Pro 256GB on PI5 using USB-SATA adaptor |
| Test #77,533 - 1/15/24 4:20 am | |
|---|---|
| Score: | 2,260 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Raspi+SSD with Jmicron adapter |
| Test #77,532 - 1/15/24 3:43 am | |
|---|---|
| Score: | 1,542 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Lexar SD32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Kingston SD32GB on Pi4 |
| Test #77,531 - 1/15/24 3:43 am | |
|---|---|
| Score: | 69,222 |
| User: | mrlinux2U |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | MSI B450M PRO-VDH Max |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Ryzen 5 3600 Western Digital model: WDS500G2B0C-00PXH0 |
| Test #77,530 - 1/15/24 2:21 am | |
|---|---|
| Score: | 646 |
| User: | Finch6 |
| Brand: | Kingston DataTraveler DTSE9 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DataTraveler2.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kingston 32GB USB on PI 5 |
| Test #77,528 - 1/15/24 2:03 am | |
|---|---|
| Score: | 1,331 |
| User: | ddscentral |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | HINLINK H68K |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme Pro 128GB in Hinlink H68K |
| Test #77,527 - 1/15/24 2:00 am | |
|---|---|
| Score: | 1,053 |
| User: | Finch6 |
| Brand: | Patriot Supersonic Rage Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot Memory |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Patriot 128GB PUSH+ USB 3.0 on Pi 5 |
| Test #77,524 - 1/15/24 1:15 am | |
|---|---|
| Score: | 1,485 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra (SB32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SB32G |
| Class: | C10 |
| Note: | SanDisk Ultra 32GB SD Card on Pi 5 |
| Test #77,523 - 1/14/24 11:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,289 |
| User: | Sivuahjo |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital 2TB WD Blue SN580 NVMe SSD -levy, M.2 2280 using Akasa USB adapter |