To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #77,415 - 1/12/24 11:26 am | |
|---|---|
| Score: | 620 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black 2.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | WDC WD1600BEKT-00PVMT0 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #77,412 - 1/12/24 11:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,567 |
| User: | mikep |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Amazon 2x 64GB pack |
| Test #77,410 - 1/12/24 11:06 am | |
|---|---|
| Score: | 1,410 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SL32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SL32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | prot_bench |
| Test #77,406 - 1/12/24 9:29 am | |
|---|---|
| Score: | 611 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WD10TMVV-11TK7S1 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Test #77,405 - 1/12/24 9:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,914 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingDian TYPEC120GBPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #77,404 - 1/12/24 8:53 am | |
|---|---|
| Score: | 372 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #77,403 - 1/12/24 7:51 am | |
|---|---|
| Score: | 5,410 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 750 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD750EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 750 EVO on Pi 4 using Startech SATA to usb Adapter |
| Test #77,402 - 1/12/24 7:32 am | |
|---|---|
| Score: | 1,398 |
| User: | 1st |
| Brand: | Samsung SD EVO (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung 00000 |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | 2.5HDD |
| Test #77,401 - 1/12/24 7:30 am | |
|---|---|
| Score: | 1,341 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A1 C10 V10 U3 |
| Note: | bork |
| Test #77,400 - 1/12/24 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 944 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk Ultra USB 3.0 on RPi 3B@1.3GHz |
| Test #77,399 - 1/12/24 7:02 am | |
|---|---|
| Score: | 24,201 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Integral V Series 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Integral VSeriesSATASSD120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Integral V Series 120 GB Connected via Pimoroni NVMe base through 5 port JMicron JMB575 M Key PCIe card 2xPCIe |
| Test #77,397 - 1/12/24 5:52 am | |
|---|---|
| Score: | 1,086 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SB64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SB64G |
| Class: | A1 C10 |
| Note: | y |
| Test #77,395 - 1/12/24 4:37 am | |
|---|---|
| Score: | 7,922 |
| User: | sandmann0187 |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS128GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #77,393 - 1/12/24 4:34 am | |
|---|---|
| Score: | 3,678 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | test |
| Test #77,391 - 1/12/24 3:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,149 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi4 with cheap amazon SSD stick |
| Test #77,390 - 1/12/24 12:14 am | |
|---|---|
| Score: | 935 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac SD (ASTC) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Netac ASTC |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #77,389 - 1/12/24 12:03 am | |
|---|---|
| Score: | 1,088 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung EB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Test #77,388 - 1/11/24 11:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,688 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Toshiba SA128 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #77,387 - 1/11/24 10:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,125 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS900M.2250GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | pny 256 |
| Test #77,386 - 1/11/24 10:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |