To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #77,452 - 1/13/24 5:25 am | |
|---|---|
| Score: | 12,307 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 External SSD |
| Test #77,451 - 1/13/24 4:52 am | |
|---|---|
| Score: | 13,852 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | startech 3.1 rpi5 host3 |
| Test #77,447 - 1/13/24 4:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT2000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 2TB Sata 2.5inch SSD CT2000MX500SSD1 on Pi 4 via UGREEN 2.5inch enclosure ESB C 3.1 UASP B0851B6TCC |
| Test #77,446 - 1/13/24 4:36 am | |
|---|---|
| Score: | 8,682 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Backup+ Slim |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Seagate BUPSlimBL |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Seagate 2TB Backaup Plus Slim USB 3.0 2.5 inch portable STDR2000200 on Pi 4 using TP-Link USB 3.0 Micro B 7-Port Hub with 2.5A Adapter UH700 |
| Test #77,445 - 1/13/24 4:34 am | |
|---|---|
| Score: | 6,812 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (DV425) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | HP DV425 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #77,442 - 1/13/24 4:09 am | |
|---|---|
| Score: | 6,601 |
| User: | przemas |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-128-G2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Goodram CX400 128GB gen2 |
| Test #77,441 - 1/13/24 3:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,423 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-128-G2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Goodram 128GB gen2 SATA3 external |
| Test #77,440 - 1/13/24 1:58 am | |
|---|---|
| Score: | 1,949 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD64G) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | PNY SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #77,435 - 1/13/24 12:41 am | |
|---|---|
| Score: | 6,099 |
| User: | JCF |
| Brand: | FNK Tech USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | FNK MassStorageDevice |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk Ultra 32 Gb |
| Test #77,434 - 1/13/24 12:31 am | |
|---|---|
| Score: | 5,631 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #77,432 - 1/13/24 12:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,450 |
| User: | yes |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | TEST RPI4 argon one m.2 nvme |
| Test #77,427 - 1/12/24 11:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,678 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Go USB |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SanDisk3.2Gen1 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk 3.2 Gen1 128G - Rpi 5 |
| Test #77,426 - 1/12/24 11:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,403 |
| User: | JCF |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung 128 GB |
| Test #77,423 - 1/12/24 7:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,756 |
| User: | beng |
| Brand: | Oracle Cloud Storage |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Oracle |
| Class: | Virtual |
| Note: | idk if this Oracle 4 ARM 12 GB RAM 50GB SOME TYPE O STORAGE - FO $FREE jaunt got any swag on G but I think I be feelin it fr I be lackin lately on the net shitz but this jaunt be beepin. anyway keep it real beng out beng out beng out beng out beng out ben |
| Test #77,421 - 1/12/24 5:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,631 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 600p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKW512G7 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel 600p SSD on Pi 5 using Sabrent EC-NVME in USB-storage mode |
| Test #77,418 - 1/12/24 1:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,789 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM7102TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #77,417 - 1/12/24 1:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 30,430 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVL4512HBLU-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung OEM SSD over native PCIe Connection |
| Test #77,416 - 1/12/24 12:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,725 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8480G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #77,415 - 1/12/24 11:26 am | |
|---|---|
| Score: | 620 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black 2.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | WDC WD1600BEKT-00PVMT0 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #77,412 - 1/12/24 11:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,567 |
| User: | mikep |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Amazon 2x 64GB pack |