To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #77,384 - 1/11/24 9:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,192 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk 32GB on Pi3B |
| Test #77,379 - 1/11/24 9:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,741 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SC64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #77,378 - 1/11/24 8:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,430 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SK32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SK32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | sandisk on pi 5 |
| Test #77,377 - 1/11/24 7:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,029 |
| User: | piper |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Pavilion Laptop 15-cc5xx |
| Device: | Kingston SUV400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 240Gig |
| Test #77,376 - 1/11/24 7:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 803 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | SanDisk Ultra |
| Class: | USB Flash |
| Note: | pi2 with sandisk usb3 on RTL8153 |
| Test #77,375 - 1/11/24 7:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 806 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SC16G |
| Class: | A1 C10 |
| Note: | 32GB SDcard on Pi4 |
| Test #77,374 - 1/11/24 6:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,830 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FN501 Pro |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | Fikwot FN501Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | testing btop config for disks for vf2 debian, nov 23 rel |
| Test #77,373 - 1/11/24 3:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,161 |
| User: | SD |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SL32G) |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | SanDisk SL32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #77,371 - 1/11/24 3:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 21,322 |
| User: | cybermarotim |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZ9LQ512HBLU-00B00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung Generic NVME on OPi5 |
| Test #77,369 - 1/11/24 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,365 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian N400 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingDian NGFF2242512GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | MyRPI running on M2-SATA 512GB |
| Test #77,368 - 1/11/24 1:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,188 |
| User: | alias |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY SD32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #77,367 - 1/11/24 10:57 am | |
|---|---|
| Score: | 1,097 |
| User: | drugo |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SC64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk SC64G SD on Pi 4 |
| Test #77,366 - 1/11/24 10:27 am | |
|---|---|
| Score: | 775 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra (SL16G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SL16G |
| Class: | C10 |
| Note: | SanDisk ultra micro SD on Rpi 3B |
| Test #77,365 - 1/11/24 10:12 am | |
|---|---|
| Score: | 872 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | integral usb 3 32gb on pi5 |
| Test #77,364 - 1/11/24 10:00 am | |
|---|---|
| Score: | 12,920 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kingston NV2 PCIe 4.0 NVMe M.2 1TB Pi 5 using Axagon Raw Box USB 3.2 adapter |
| Test #77,362 - 1/11/24 9:42 am | |
|---|---|
| Score: | 11,673 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS120GSSD220S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transend SSD |
| Test #77,361 - 1/11/24 9:17 am | |
|---|---|
| Score: | 8,979 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | a400 on Pi 5 |
| Test #77,360 - 1/11/24 8:40 am | |
|---|---|
| Score: | 12,955 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigastone Prime Series 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Gigastone SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | USB_to_SSD_adapter_Pi5 |
| Test #77,358 - 1/11/24 8:18 am | |
|---|---|
| Score: | 48,266 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia G2 on Pimoroni NVMe Base B2 |
| Test #77,355 - 1/11/24 7:23 am | |
|---|---|
| Score: | 41,296 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Origin Inception TLC830 Pro NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Origin InceptionTLC830ProNVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Origin TLC830 Pro on Pimoroni NVMe Base B2 |