To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #77,354 - 1/11/24 7:20 am | |
|---|---|
| Score: | 43,165 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Team MP33 on Pimoroni NVMe Base B2 |
| Test #77,352 - 1/11/24 6:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,580 |
| User: | mila |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #77,350 - 1/11/24 6:16 am | |
|---|---|
| Score: | 33,087 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB512HAJQ-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung EVO 970 nvme |
| Test #77,349 - 1/11/24 6:03 am | |
|---|---|
| Score: | 41,155 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | AData Legend 700 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND700 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA Legend 700 on Pimoroni NVMe Base B2 |
| Test #77,347 - 1/11/24 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 40,978 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA SX8200 Pro on Pimoroni NVMe Base B2 |
| Test #77,346 - 1/11/24 5:40 am | |
|---|---|
| Score: | 44,275 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | AData Legend 800 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND800 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA Legend 800 on Pimoroni NVMe Base B2 |
| Test #77,345 - 1/11/24 5:32 am | |
|---|---|
| Score: | 42,276 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 on Pimoroni NVMe Base B2 |
| Test #77,343 - 1/11/24 5:22 am | |
|---|---|
| Score: | 13,742 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Aspire E5-571G |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #77,341 - 1/11/24 3:16 am | |
|---|---|
| Score: | 5,727 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Evo (Not confirmed) on Pi 4 using Orico 2599US3 (Testing enclosure) |
| Test #77,340 - 1/11/24 2:47 am | |
|---|---|
| Score: | 9,572 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Z410 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD8SBBU120G1122 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #77,337 - 1/11/24 12:55 am | |
|---|---|
| Score: | 6,570 |
| User: | ssd7 |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | pironman V2 zhengmianx |
| Test #77,334 - 1/11/24 12:43 am | |
|---|---|
| Score: | 6,374 |
| User: | ssd4 |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | pironman V2 fanmianx |
| Test #77,331 - 1/11/24 12:35 am | |
|---|---|
| Score: | 1,392 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EC1S5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung EC1S5 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | INCLUDED SD CARD |
| Test #77,326 - 1/10/24 11:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 923 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (ACLCD) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk ACLCD |
| Class: | A1 C10 |
| Test #77,325 - 1/10/24 11:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 680 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Toshiba SA16G |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Koxia 16gb SD Card on Pi 4 |
| Test #77,323 - 1/10/24 8:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,868 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #77,322 - 1/10/24 7:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,817 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Intel NUC D54250WYK |
| Device: | Transcend TS256GSSD340 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | o |
| Test #77,320 - 1/10/24 6:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,614 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Sandisk SD Ultra A1 64G on Pi 5 |
| Test #77,319 - 1/10/24 4:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,454 |
| User: | ddp |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB |
| Test #77,317 - 1/10/24 3:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,989 |
| User: | tispokes |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC501HFM512GDJTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix BC501 M2 NVMe via Ugreen USB Adapter on RPi5 4GB 1.0 lower USB3 |