To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #77,252 - 1/9/24 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 1,557 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Samsung SD card |
| Test #77,251 - 1/9/24 8:09 am | |
|---|---|
| Score: | 8,469 |
| User: | Me |
| Brand: | Verbatim Vi3000 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Verbatim Vi3000InternalPCIeNVMeM.2SSD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Me3 |
| Test #77,250 - 1/9/24 7:53 am | |
|---|---|
| Score: | 25,971 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix Gold P31 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | SKHynix SHGP31-1000GM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SK hynix Gold P31 1TB on Orange PI 5 plus using M.2 NVMe |
| Test #77,249 - 1/9/24 5:39 am | |
|---|---|
| Score: | 928 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | PNY SD32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Sandisk SD32D on Pi 3 B+ |
| Test #77,248 - 1/9/24 4:49 am | |
|---|---|
| Score: | 13,520 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 250GB |
| Test #77,247 - 1/9/24 4:30 am | |
|---|---|
| Score: | 27,923 |
| User: | Del |
| Brand: | SKHynix PC401 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix PC401NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK hynix PC401 NVMe Solid State Drive 256GB on Pimoroni PCIE adapter |
| Test #77,246 - 1/9/24 4:07 am | |
|---|---|
| Score: | 7,394 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #77,245 - 1/9/24 2:05 am | |
|---|---|
| Score: | 18,231 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung980 orangepi5 |
| Test #77,244 - 1/9/24 12:32 am | |
|---|---|
| Score: | 3,987 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVPW128HEGM-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 using fideco usb adapter |
| Test #77,243 - 1/9/24 12:18 am | |
|---|---|
| Score: | 675 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD32G) |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | PNY SD32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #77,241 - 1/8/24 8:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,745 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | N56VZ |
| Device: | Samsung SSD850PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sammy ssd old laptop arch |
| Test #77,240 - 1/8/24 8:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,715 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (JD2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung JD2S5 |
| Class: | C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Pro Endurance 128GB in pi5 on Endeavor Arm (ArchArm) |
| Test #77,239 - 1/8/24 7:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,098 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Adatasu800 |
| Test #77,238 - 1/8/24 6:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,237 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #77,236 - 1/8/24 5:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,792 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #77,235 - 1/8/24 3:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,159 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC501NVMeSK512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi5 |
| Test #77,234 - 1/8/24 2:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,905 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | T7 Pi5 |
| Test #77,233 - 1/8/24 12:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,552 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac SD (SDXXX) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac SD |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #77,229 - 1/8/24 10:35 am | |
|---|---|
| Score: | 867 |
| User: | cowcabob |
| Brand: | Samsung SD EVO (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung 00000 |
| Class: | C6 |
| Note: | Samsung 8gb microsd card Raspberry pi 5 |
| Test #77,225 - 1/8/24 6:50 am | |
|---|---|
| Score: | 86,141 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Core |
| Board: | Z490 Extreme4 |
| Device: | Corsair MP600CORE |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Momasa |