To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #76,983 - 1/4/24 7:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,958 |
| User: | Baki |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Inateck FE2005 USB 3.0 Case with JMS578 Chip |
| Test #76,982 - 1/4/24 6:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,720 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme II SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDHP128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #76,980 - 1/4/24 5:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #76,971 - 1/4/24 3:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,532 |
| User: | norm |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung MZNLN256HCHP-000L7 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung PM871 M.2 SATA SSD on Pi 4 using Startech SATA to USB adapter and Sabrent m.2 to 2.5 inch adapter |
| Test #76,970 - 1/4/24 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,291 |
| User: | Baki |
| Brand: | Western Digital Red SN700 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC RedSN700500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Red SN700 NVMe with UGreen NVMe Case RTL9210B Chip on USB 3.0 Port with usb-storage.quirks |
| Test #76,969 - 1/4/24 2:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 732 |
| User: | Roswell |
| Brand: | Kingston DataTraveler DTR30 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston DataTraveler3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kingston DataTraveler 3.0 on Pi4 8gb |
| Test #76,967 - 1/4/24 1:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,362 |
| User: | Roswell |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk SD SN64G on Pi4 |
| Test #76,966 - 1/4/24 1:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,260 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD High Endurance (SH128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SH128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #76,964 - 1/4/24 12:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,429 |
| User: | Mookiedog |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NT-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | KingSpec NT-512 SATA SSD on Pi 5 using SSK SATA to USB adaptor |
| Test #76,962 - 1/4/24 12:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,876 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FF8S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FF8S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Pro Plus 512GB |
| Test #76,961 - 1/4/24 12:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,488 |
| User: | ManuHry |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Green SATA SSD M.2 2280 120GB (WDS120G2G0B-00EPW0) on Pi 4 using Argon 40 Argon ONE M.2 Case |
| Test #76,960 - 1/4/24 11:11 am | |
|---|---|
| Score: | 1,203 |
| User: | KLEIN Technologies - Lexar A1 64GB on OPi 3 LTS |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | Lexar LX64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Lexar A1 64GB on OPi3 LTS |
| Test #76,958 - 1/4/24 10:52 am | |
|---|---|
| Score: | 1,615 |
| User: | Etienne |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung 512 Gbytes Nvme 2242 on Orange Pi 5 on Armbian_23.11.1_Orangepi5_jammy_legacy_5.10.160_gnome-amazingfated_desktop |
| Test #76,957 - 1/4/24 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 24,169 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | mSATA SDD via PCIe to SATA expander on Pi 5 |
| Test #76,956 - 1/4/24 10:24 am | |
|---|---|
| Score: | 2,353 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Scorpio Black 2.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WD7500BPKT-80PK4T0 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | WD7500BPKT via PCIe to SATA expander on Pi 5 |
| Test #76,955 - 1/4/24 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 1,744 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Scorpio 2.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WD7500BPVT-22HXZT1 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | WD7500BPVT via PCIe to SATA expander on Pi 5 |
| Test #76,953 - 1/4/24 9:56 am | |
|---|---|
| Score: | 696 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital easystore |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | WDC WD10SDRW-11A0XS0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Western Digital EasyStore Drive on Pi 3 |
| Test #76,951 - 1/4/24 9:29 am | |
|---|---|
| Score: | 3,913 |
| User: | fmcpherson |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Run 2 Crucial P2 NVMe SSD on Pi 5 using Orico M.2 SSD Enclosure to USB 2 port |
| Test #76,950 - 1/4/24 9:27 am | |
|---|---|
| Score: | 3,905 |
| User: | fmcpherson |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P2 NVME M.2 SSD on Pi 5 using Orico M.2 SSD Enclosure to USB 2 port |
| Test #76,949 - 1/4/24 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 11,605 |
| User: | Baki |
| Brand: | Western Digital Red SN700 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC RedSN700500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Red SN700 NVMe with UGreen NVMe Case RTL9210B Chip |