To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #76,852 - 1/1/24 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,631 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | James Donkey JD240 |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | JD 240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #76,850 - 1/1/24 1:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,693 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4-SATASSD |
| Test #76,849 - 1/1/24 12:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,984 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Sabrent SB-ROCKET-NVMe4-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rPi-4 Cyrway |
| Test #76,848 - 1/1/24 12:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 606 |
| User: | jchidley |
| Brand: | SanDisk SD Extreme (SU16G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SU16G |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | SanDisk Ultra U1 16GB Pi 5 |
| Test #76,847 - 1/1/24 12:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,298 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON M.2 OEM CV Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | LITEON CV8-8E128-11SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #76,846 - 1/1/24 12:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,075 |
| User: | jchidley |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraUSB3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk Ultra Flair USB 32GB Pi 5 |
| Test #76,844 - 1/1/24 11:36 am | |
|---|---|
| Score: | 871 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (EC2QT) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung EC2QT |
| Class: | C10 U3 |
| Test #76,843 - 1/1/24 11:29 am | |
|---|---|
| Score: | 1,355 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hitachi TravelStar 5400RPM |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Hitachi HTS545050A7E680 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #76,842 - 1/1/24 11:05 am | |
|---|---|
| Score: | 1,670 |
| User: | jchidley |
| Brand: | SanDisk SD Extreme (SE16G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SE16G |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme U3 16GB Pi 5 |
| Test #76,841 - 1/1/24 10:50 am | |
|---|---|
| Score: | 2,402 |
| User: | jchidley |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme Pro U3 A2 32GB Pi 5 |
| Test #76,839 - 1/1/24 9:51 am | |
|---|---|
| Score: | 27,674 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orangepi 5 plus samsung 980 pro |
| Test #76,838 - 1/1/24 9:48 am | |
|---|---|
| Score: | 41,326 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | ASUS P8Z68-V LX |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #76,837 - 1/1/24 8:41 am | |
|---|---|
| Score: | 2,136 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Pro MicroSD 128GB on Pi 4 - 4GB model |
| Test #76,836 - 1/1/24 8:09 am | |
|---|---|
| Score: | 26,248 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force MP510 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Corsair ForceMP510 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | shutdown |
| Test #76,835 - 1/1/24 8:02 am | |
|---|---|
| Score: | 607 |
| User: | jchidley |
| Brand: | SanDisk SD Extreme (SU64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SU64G |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | SanDisk Ultra C10 64GB Pi 5 |
| Test #76,827 - 1/1/24 7:07 am | |
|---|---|
| Score: | 2,006 |
| User: | jchidley |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SF128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SF128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme Pro U3 A2 128GB Pi 5 |
| Test #76,826 - 1/1/24 7:01 am | |
|---|---|
| Score: | 1,801 |
| User: | jchidley |
| Brand: | SanDisk Micro SD Card USB Reader |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SDDR-B531 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk Extreme Pro U3 A2 128GB Pi 5 |
| Test #76,822 - 1/1/24 6:23 am | |
|---|---|
| Score: | 590 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac SD (SDXXX) |
| Board: | Raspberry Pi 3A+ 1.0 |
| Device: | Netac SD |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Pi3A+ with Gen card |
| Test #76,820 - 1/1/24 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 539 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra (SL16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SL16G |
| Class: | C10 |
| Note: | SanDisk Ultra 16GB Pi 4B |
| Test #76,819 - 1/1/24 5:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,831 |
| User: | PF |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi48gbserver |