To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #76,818 - 1/1/24 5:49 am | |
|---|---|
| Score: | 8,006 |
| User: | PAF |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi44gbserver |
| Test #76,816 - 1/1/24 5:21 am | |
|---|---|
| Score: | 12,356 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SDSSDHII120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SDSSDHII-120G RPI5 UASP cable |
| Test #76,811 - 1/1/24 1:42 am | |
|---|---|
| Score: | 22,410 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | ASUS ZenBook 14" UX430UNR |
| Device: | SanDisk SD9SN8W512G1002 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #76,810 - 1/1/24 12:54 am | |
|---|---|
| Score: | 19,135 |
| User: | hylandee-op5 |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | M.2 on Orange PI 5 |
| Test #76,809 - 1/1/24 12:36 am | |
|---|---|
| Score: | 1,612 |
| User: | hylandee-op5 |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Micro SD on Orange PI 5 |
| Test #76,807 - 12/31/23 7:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,087 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goldenfir 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Goldenfir SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #76,805 - 12/31/23 5:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,053 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | FNK Tech USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | FNK MassStorageDevice |
| Class: | USB Flash |
| Note: | no |
| Test #76,804 - 12/31/23 4:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,729 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 SSD and 2 WD NAS Read 2TB HDDs |
| Test #76,803 - 12/31/23 3:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,349 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | test |
| Test #76,802 - 12/31/23 3:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,770 |
| User: | stizer |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870EVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SAMSUNG EVO 870 2.5 |
| Test #76,801 - 12/31/23 3:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,234 |
| User: | satmaster2000 |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 on Pi4 Proper USB-3 cable |
| Test #76,796 - 12/31/23 8:33 am | |
|---|---|
| Score: | 1,836 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO Select (GD2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung GD2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Pi5 SD |
| Test #76,794 - 12/31/23 8:25 am | |
|---|---|
| Score: | 590 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Digital (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SD32G |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | Kingston 64GB Gold |
| Test #76,792 - 12/31/23 7:56 am | |
|---|---|
| Score: | 7,185 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD on Pi4 |
| Test #76,791 - 12/31/23 7:55 am | |
|---|---|
| Score: | 11,448 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBNCE2500PNC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 5, Vantec CB-STU3-2PB USB-SATA Adaptor, WD Blue 250Gb |
| Test #76,790 - 12/31/23 7:45 am | |
|---|---|
| Score: | 1,922 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | rpi5 |
| Test #76,789 - 12/31/23 7:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,541 |
| User: | Beeny |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | StorFly 30GB USB2.0 |
| Test #76,788 - 12/31/23 6:47 am | |
|---|---|
| Score: | 9,829 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC308 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SC308SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | NVME drive on Pi 5 using USB adapter |
| Test #76,787 - 12/31/23 6:43 am | |
|---|---|
| Score: | 1,555 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport Ultra |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC MyPassport0820 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | WD My Passport 1TB on Pi 4 |
| Test #76,786 - 12/31/23 6:18 am | |
|---|---|
| Score: | 1,223 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk Ultra 128GB on Pi 4 |