To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #20,905 - 4/26/20 4:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,654 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD200 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Transcend TS120GESD240C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #20,891 - 4/26/20 3:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,211 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung 840 SSD on Pi 4 using reconnect SATA to USB adapter |
| Test #20,866 - 4/26/20 2:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,475 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W512G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Portable SSD 500GB on Pi 4 |
| Test #20,849 - 4/26/20 12:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 722 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk Ultra |
| Class: | USB Flash |
| Note: | cz49 |
| Test #20,830 - 4/26/20 11:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,475 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY 240GB Disk |
| Test #20,822 - 4/26/20 11:02 am | |
|---|---|
| Score: | 912 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk SandiskUltra |
| Class: | USB Flash |
| Note: | wd blue hdd |
| Test #20,808 - 4/26/20 9:45 am | |
|---|---|
| Score: | 517 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Slim Line USB Flash Drive |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Intenso SlimLine |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Intenso Slim Line 8GB |
| Test #20,775 - 4/26/20 7:10 am | |
|---|---|
| Score: | 957 |
| User: | YouPrint |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Sandisk Ultra Fit 64Go |
| Test #20,774 - 4/26/20 7:06 am | |
|---|---|
| Score: | 1,608 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | FNK Tech USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | FNK GenericSTORAGEDEVICE |
| Class: | USB Flash |
| Note: | p |
| Test #20,761 - 4/26/20 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 8,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY CS1050 on Pi 4 |
| Test #20,742 - 4/26/20 4:55 am | |
|---|---|
| Score: | 8,086 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung ssd |
| Test #20,738 - 4/26/20 4:34 am | |
|---|---|
| Score: | 8,470 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pny |
| Test #20,731 - 4/26/20 4:25 am | |
|---|---|
| Score: | 13,125 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | |
| Device: | |
| Class: | USB Flash |
| Test #20,722 - 4/26/20 4:12 am | |
|---|---|
| Score: | 6,342 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | KingDian TYPEC250GBPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | AmazonSSD |
| Test #20,715 - 4/26/20 3:29 am | |
|---|---|
| Score: | 1,982 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital MyBook Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | WDC WD1001FALS-00E3A0 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WD MyBook 3.0 |
| Test #20,714 - 4/26/20 3:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,205 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | |
| Class: | USB Flash |
| Test #20,712 - 4/26/20 3:19 am | |
|---|---|
| Score: | 3,163 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #20,700 - 4/26/20 2:20 am | |
|---|---|
| Score: | 9,122 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable SSD T5 on PI4 |
| Test #20,698 - 4/26/20 2:05 am | |
|---|---|
| Score: | 8,507 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | KingSpec Z3-256 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | rpi4 with Z3-256 SSD |
| Test #20,683 - 4/26/20 12:28 am | |
|---|---|
| Score: | 8,393 |
| User: | KBy |
| Brand: | Samsung T3 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | T3 SSD_USB on PI4 |