To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #20,681 - 4/26/20 12:20 am | |
|---|---|
| Score: | 1,728 |
| User: | gunzel |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Plus Rev 1.3 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Toshiba Portable SSD X10 120GB |
| Test #20,597 - 4/25/20 2:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,037 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable T5 on Pi 4 |
| Test #20,590 - 4/25/20 2:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,345 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #20,568 - 4/25/20 1:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,309 |
| User: | Glyn |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung FIT 128Gb on Pi4 2Gb (Now managed to get it inot USB 3 socket :-) ) |
| Test #20,540 - 4/25/20 11:02 am | |
|---|---|
| Score: | 4,256 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extream Pro |
| Test #20,537 - 4/25/20 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 4,318 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Elements Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | WDC WD20SMZW-11JW8S0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | wd elements |
| Test #20,496 - 4/25/20 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 2,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #20,472 - 4/25/20 5:40 am | |
|---|---|
| Score: | 1,360 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | FNK Tech USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | FNK GenericSTORAGEDEVICE |
| Class: | USB Flash |
| Note: | p |
| Test #20,436 - 4/25/20 2:35 am | |
|---|---|
| Score: | 1,014 |
| User: | winz |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Integral 64GB mini USB flash drive on Pi 4 |
| Test #20,427 - 4/25/20 1:49 am | |
|---|---|
| Score: | 4,232 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Pro 3.1 USB Stick on Raspi4 - 128GB |
| Test #20,357 - 4/24/20 4:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,870 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD200 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Plus Rev 1.3 |
| Device: | Transcend TS120GESD240C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #20,355 - 4/24/20 4:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,172 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | FNK Tech USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Plus Rev 1.3 |
| Device: | FNK GenericSTORAGEDEVICE |
| Class: | USB Flash |
| Test #20,344 - 4/24/20 3:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,193 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | |
| Class: | USB Flash |
| Note: | lxd |
| Test #20,328 - 4/24/20 2:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,702 |
| User: | Thierry |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec SSD on Pi 4 |
| Test #20,317 - 4/24/20 1:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,531 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #20,314 - 4/24/20 1:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,842 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Pro Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | PNY PROELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd |
| Test #20,313 - 4/24/20 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 786 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Turbo |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | PNY USB3.0FD |
| Class: | USB Flash |
| Note: | USB DRive on Pi4 |
| Test #20,309 - 4/24/20 1:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,139 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | 123 |
| Test #20,298 - 4/24/20 12:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,078 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | t5 500gb pi4 |
| Test #20,293 - 4/24/20 11:44 am | |
|---|---|
| Score: | 8,798 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB on Pi4 |